fbpx

Zrobią wszystko, żeby ci pomóc. Niezwykły eksperyment z udziałem psów

Wszystkim nam znana jest idea psów ratowników, które po długich szkoleniach są w stanie wytropić uwięzionych ludzi i wydostać ich z opresji. Jak pokazują najnowsze badania jest to zachowanie typowe dla wszystkich psów niezależnie od ras, a nie wyłącznie tych przeszkolonych.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie skonstruowali eksperyment z udziałem 60 psów i ich właścicieli, aby dowiedzieć się, czy idea niesienia pomocy jest dla psów naturalnym mechanizmem, czy jedynie wyuczoną sztuczką.

Badanie polegało na tym, że przed psami różnych ras postawiono wielkie pudła z lekkimi drzwiami,  w których znajdowali się ich właściciele. Zadaniem opiekunów było wzywanie pomocy. Efekt? Jedna trzecia psów „uratowała” swojego właściciela. Ta liczba mogłaby być większa, gdyby psy wiedziały jak otworzyć kartonowe drzwi – niektóre się poddały nie wiedząc, jak dostać się do środka.

Około jedna trzecia psów uratowała swojego zrozpaczonego właściciela. Samo w sobie nie brzmi to zbyt imponująco, ale gdy przyjrzeć się mu bliżej, naprawdę robi wrażenie. Kluczem jest tu fakt, że nie wszystkie psy zrozumiały sposób otwierania pudła, a więc, odsetek psów, które faktycznie uratowały swoich właścicieli, został znacznie zaniżony przez te psy, które chciały to zrobić, ale nie umiały – powiedział psycholog Joshua Van Bourg z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie.

Dla porównania w kolejnym eksperymencie w pudłach zamknięto pachnące smakołyki. W tym przypadku,  19 na 60 psów dostało się do środka, aby je zjeść, podczas gdy 16 z tych 19 osobników uwolniło we wcześniejszym eksperymencie swojego opiekuna. Wskaźnik trafień wyniósł zatem 84 proc.

-Podczas poprzedniego badania polegającego na ratowaniu wzywających pomocy właścicieli psy były znacznie bardziej zestresowane. Kiedy właściciele byli w stresie, bardziej szczekały i ujadały – dodał badacz.

Wniosek z badań nasuwa się sam. Psy reagują na cierpienie swoich właścicieli, a motywacja w niesieniu ulgi jest podobna do motywacji zdobycia przekąski. Zatem dla czworonogów oba te działania są postrzegane jako satysfakcjonujące.

-Fascynujące w tym badaniu jest to, że pokazuje ono, iż psy naprawdę dbają o swoich ludzi. Nawet bez wcześniejszego przeszkolenia, wiele psów będzie próbowało ratować ludzi, którzy wydają się być w niebezpieczeństwie. A kiedy im się nie uda, widzimy, jak bardzo są zdenerwowane –  powiedziała psycholog Clive Wynne z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz