fbpx

Trzeci pacjent w historii został wyleczony z HIV!

Wirus HIV atakuje komórki układu odpornościowego, które powstają w szpiku kostnym. Pierwszy w historii przypadek wyleczenia z wirusa miał miejsce w 2007 roku. Amerykanin Timothy Ray Brown zachorował na ostrą białaczkę szpikową. „Berliński pacjent” przeszedł przez chemioterapię, po czym otrzymał przeszczep szpiku kostnego od dawcy, który był naturalnie odporny na wirusa HIV właśnie dzięki mutacji CCR5.

W kolejnych miesiącach od tego zabiegu odkryto, że Brown został wyleczony z wirusa HIV. Pacjent mógł odstawić leki antywirusowe i do dziś pozostaje zdrowy. Dotychczas był to jedyny taki przypadek w historii medycyny.

Jednak niedawno świat obiegła informacja o drugim pacjencie wyleczonym z HIV, który cierpiał na chłoniaka Hodgkina i również otrzymał przeszczep szpiku kostnego od dawcy z mutacją CCR5. „Londyński pacjent” nie przyjmuje leków antywirusowych od 18 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że został wyleczony z HIV.

Jeszcze tego samego dnia, podczas Konferencji nt. Retrowirusów i Infekcji Oportunistycznych w Seattle, niemieccy naukowcy ogłosili kolejny przypadek wyleczenia z wirusa. Pacjent z Düsseldorfu ma dokładnie taką samą historię – już od 3 miesięcy nie przyjmuje leków i nie stwierdzono u niego obecności wirusa HIV. Co więcej, naukowcy monitorują stan kilku kolejnych pacjentów, którzy są po przeszczepach szpiku kostnego od dawców z mutacją CCR5. Gdy przestaną już przyjmować leki antywirusowe przekonamy się, czy terapia pozwoliła wyeliminować HIV z ich organizmów.

 

Czytaj więcej na: tylkomedycyna.pl

One thought on “Trzeci pacjent w historii został wyleczony z HIV!

  • 6 maja 2019 at 14:26
    Permalink

    Bardzo mnie to cieszy. Problem jednak w tych milionach, które nawet nie wiedzą, że są zarażone. 50% zarażonych w ogóle nie wie, że są nosicielami. Potem niestety nieświadomie zarażają najbliższych. A wystarczy zrobić test.Nawet szybki z kropli krwi z palca typu quickhivtest.

    Reply

Dodaj komentarz