fbpx

Bóle i dyskomfort w obszarze pleców? Koniecznie to przeczytaj!

Czy wiesz, że ból pleców może być symptomem wielu dolegliwości pozornie niezwiązanych w kręgosłupem? Kiedy kręgi stracą swoje naturalne wyrównanie, następuje problem z komunikacją między mózgiem a pozostałymi organami. Efekt? Bóle, skurcze i dyskomfort, które możesz odczuć w różnych obszarach ciała.

 

Kręgosłup stanowi zaledwie osłonę rdzenia kręgowego – czyli części ośrodkowego układu nerwowego, która przewodzi impulsy nerwowe pomiędzy mózgowiem a układem obwodowym. Kiedy kręgi stracą swoje naturalne wyrównanie, następuje problem z komunikacją między mózgiem a pozostałymi organami.

Pięć odcinków kręgosłupa

Kręgosłup posiada pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Pierwszy odcinek – szyjny – posiada siedem kręgów; drugi i najdłuższy – piersiowy- składa się aż z dwunastu. Nic dziwnego, że to właśnie w tym obszarze wiele osób doświadcza bólu i skarży się na nawracający dyskomfort. Trzeci – odcinek lędźwiowy – składa się z pięciu części i najczęściej wywołuje problemy w układzie rozrodczym, moczowym i trawiennym. Odcinek krzyżowy posiada pięć kręgów, a ostatni – guziczny – jest odcinkiem złożonym z kości, które są uważane za centrum energii. Poniżej znajdziesz informacje na temat związków poszczególnych kręgów z konkretnymi organami. Zdaniem ekspertów medycyny holistycznej, te związki działają dwutorowo.

Odcinek szyjny

Pierwszy odcinek – szyjny, podtrzymuje głowę, a jego ból często świadczy o nagromadzonych napięciach i stresie. Ból drugiego kręgu może wynikać z napięć szyi, ale często przynosi ból na poziomie twarzy – oczu, uszu, nosa i ust. Gdy trzeci kręg szyjny traci swoje wyrównanie często odbija się to na poziomie skóry i nerwów twarzy.

Kolejne trzy kręgi są zlokalizowane w niewielkiej odległości od tarczycy. Problem z nimi często przejawia się na poziomie ust, krtani i gardła. Zdaniem lekarzy medycyny holistycznej, ostatni kręg szyjny odpowiada za przekonania duchowe, a nieprawidłowości w jego obrębie mogą powodować zaburzenia ruchowe ramion, łokci i dłoni.

Odcinek piersiowy

Odcinek piersiowy składa się nie z siedmiu, a z dwunastu kręgów. Pierwszy z nich łatwo nadwyrężyć podczas intensywnego wysiłku – efekty bywają odczuwane na poziomie układu oddechowego. Drugi i trzeci kręg odpowiadają za emocje. Konflikty i stłumione uczucia wyrażają się wówczas na poziomie serca i klatki piersiowej. Czwarty kręg odpowiada za odczuwanie emocji, a jego dysfunkcja często prowadzi do nieprawidłowości w obszarze pęcherzyka żółciowego.

Brak wyrównania w piątym kręgu przejawia się zaburzeniami pracy wątroby i problemami układu krwionośnego. Szósty kręg może wywoływać bóle w obrębie brzucha i żołądka. Siódmy, często traci swoje wyrównanie, gdy żyjemy w napięciu lub nie dosypiamy. Ósmy i dziewiąty kręg często wywołują problemy związane w przeponą, ale również powodują choroby śledziony i nadaktywność układu immunologicznego przejawiającego się w formie alergii. Dziesiąty kręg piersiowy, traci stabilność w głębokich stanach lękowych, co prowadzi do problemów z nerkami. Jedenasty kręg piersiowy: wiąże się z systemem nerwowym. Najczęściej objawia się w postaci chorób skórnych. Brak wyrównania dwunastego kręgu może prowadzi do zaburzeń pracy jelit, bólu stawów, chorób jajników i nieprawidłowości w krążeniu limfy.

Kręgi lędźwiowe

Kręgi zlokalizowane w delikatnym obszarze dolnego odcinka pleców często wywołują problemy w obszarze jelit i brzucha. Zwłaszcza brak wyrównania pierwszych dwóch kręgów może powodować dysbiozę i schorzenia w obrębie jelit i okrężnicy, a także wywoływać bóle brzucha i zapalenie wyrostka robaczkowego. Zdaniem lekarzy medycyny holistycznej, drugi kręg często ulega dysfunkcji w okresie głębokiej samotności i smutku. Trzeci kręg wiąże się z problemami w rodzinie i w relacjach – skutki tego można odczuć na poziomie płciowym i urologicznym. Zły stan tego kręgu może być również przyczyną zapalenia stawów. Przedostatni z kręgów w odcinku lędźwiowym może powodować ból w nerwie kulszowym i wywoływać tzw. „rwę kulszową”, a także problemy z prostatą u mężczyzn. Piąty kręg lędźwiowy wiąże się z uczuciem zazdrości i powoduje ból nóg, kolan i stóp.

Kręgi krzyżowe

Trzy pierwsze kręgi krzyżowe są odpowiedzialne za zaburzenia na poziomie seksualnym, a dwa ostatnie mogą powodować dysfunkcje w obszarze nerek i pęcherza moczowego. Czwarty i piąty kręg odpowiadają również za płodność i problemy jelitowe.

Kości guziczne

Kości guziczne są jednocześnie zakończeniem kręgosłupa jak i centrum energetycznym, w którym znajduje się pierwszy czakram. Ich nieprawidłowości prowadzą do problemów w układzie moczowym i reprodukcyjnym. Brak wyrównania w tym obszarze jest również przyczyną zaburzeń pracy jelit, a także dwóch ważnych układów – sercowo-naczyniowego i trawiennego.

Na temat kręgosłupa pisaliśmy też TUTAJ. 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: Kręgosłup – jego powiązanie z innymi organami – Krok do Zdrowia

Dodaj komentarz