fbpx

Dziewczyny z kalendarza. Dzięki akcji uwierzyły w siebie

Są młode, piękne i utalentowane. A jednak uzależnienia, trudne dzieciństwo lub niewłaściwe środowisko sprawiły, że pogubiły się w życiu. Dziś wychowanki Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu odzyskują poczucie własnej wartości przy wyjątkowej akcji charytatywnej jako „dziewczyny z kalendarza”. 

 

Pomysł na kalendarz

Wiele z nich trafiło do zakładu poprawczego, gdy były nastolatkami. Jedna z nich, Oliwia, która spędziła w zakładzie poprawczym kilka lat nie uważa, że był to stracony czas.  Dzięki pobytowi w domu poprawczym mogła raz jeszcze przyjrzeć się swoim wartościom, postawić nowe cele, zrozumieć wiele rzeczy i wydorośleć. Oliwia stała się też jedną z modelek charytatywnego kalendarza, z którego sprzedaży środki zasilą konto Fundacji  Żyć na nowo. Fundacja wspomaga wychowanie dziewczyn przebywających w placówce jak i pozwala stanąć nogi po opuszczeniu zakładu.

dziewczyny

Na pomysł stworzenia charytatywnego kalendarza wpadła Katarzyna Bieńkowska, pedagożka i nauczycielka w zakładzie poprawczym. Od zawsze widziała w dziewczynach ukryty potencjał i niezwykłą siłę, mimo że te często czuły się zagubione i niepewne własnej wartości. Kalendarz miał również pomóc w przełamaniu stereotypów, które pokutują w społeczeństwie na temat osób nieletnich z „poprawczaka|.

Ogólnie w społeczeństwie przyjęty jest obraz tych dzieci jako złych bandziorów, bandytów, których należy się obawiać i unikać. To, że dziewczyny są w zakładzie poprawczym nie oznacza, że są złe – wyjaśnił dyrektor zakładu poprawczego, Robert Kleszcz, który bardzo przychylnie zareagował na pomysł nauczycielki.

Jak w starym kinie

Od idei do realizacji nie upłynęło wiele czasu. Do akcji przyłączyła się fotografka Dagmara Krzywicka, która stworzyła w zakładzie kameralne ministudio, aby dziewczyny mogły poczuć się bezpiecznie i swobodnie. Pomysł polegał na wystylizowaniu wychowanek na największe gwiazdy kina – Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Sophię Loren czy Brigitte Bardot – i zrobieniu zdjęć w stylistyce retro. Sesja pozwoliła wychowankom poczuć się profesjonalnymi modelkami, a produkt finalny – kalendarz – stał się materialnym dowodem na to, że chcieć to móc. Nowe ścieżki rozwoju są na wyciągnięcie ręki.

Dziewczęta, które znajdują się w zakładzie poprawczym, to są młode, piękne kobiety, które mają swoją wartość, własną osobowość, niejednokrotnie są bardzo utalentowane i tym głównie się kierowałam, żeby przełamać stereotyp złej dziewczyny z poprawczaka – wyjaśnia nauczycielka i pomysłodawczyni, Katarzyna Bieńkowska.

dziewczyny

Cały dochód funduszy uzyskanych ze sprzedaży kalendarza zasili konto Fundacji „Żyć na nowo”, która wspiera aktywizację zawodową wśród wychowanek, po opuszczeniu zakładu. Fundacja wspiera również wszystkie nieletnie osoby w rozwoju i dostępu do kultury i edukacji

Jest wiele rzeczy, których żałuję. Natomiast muszę iść do przodu i nie patrzeć w tył. Wiem, że teraz będzie tylko lepiej – podsumowuje Oliwia Stanek, wychowanka zakładu poprawczego i modelka.

TUTAJ możesz dokonać zakupu kalendarza.

Galerię wszystkich zdjęć do kalendarza znajdziesz TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Kalendarz dziewczyn z Zakładu Poprawczego – Dzień Dobry TVN oraz

https://www.zawiercie.zpisdn.gov.pl/kategorie/do-dyspozycji_2

One thought on “Dziewczyny z kalendarza. Dzięki akcji uwierzyły w siebie

Dodaj komentarz