fbpx

Licealista z Polski został laureatem nagrody NASA

Antoni Zegarski, 17-letni mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego, został doceniony przez NASA, otrzymując nagrodę Astronomiczne Zdjęcie Dnia za swoją wyjątkową fotografię pełni Księżyca. Młody licealista, wypowiadając się dla tvn24.pl, wyznał, że nagroda ta była dla niego nieoczekiwana, mimo że jego zainteresowanie astronomią ma długą historię, a astrofotografią zajmuje się od kilku lat.

NASA codziennie selekcjonuje jedno zdjęcie spośród tysięcy nadesłanych z całego świata, przyznając mu wyróżnienie Astronomical Picture of the Day (APOD), co wiąże się z publikacją zdjęcia wraz z opisem naukowym. We wtorek, wśród tych wyróżnień, znalazła się praca Antoniego Zegarskiego, przedstawiająca niezwykłą pełnię Księżyca.

Opis pod zdjęciem na stronie nagrody zwraca uwagę na unikalny charakter fotografii, gdzie dla niektórych chmury otaczające Księżyc przypominają paszczę wilka, natomiast inni dostrzegają w nim wilcze oko. Warto przypomnieć, że styczniowa pełnia Księżyca jest określana mianem Wilczego Księżyca, nazwa ta pochodzi od rdzennych Amerykanów, którzy wieczorami słuchali wycia wilków, wierząc, że było ono spowodowane głodem zwierząt.

 

Zegarski, dzieląc się swoim osiągnięciem w mediach społecznościowych, określił je jako “wymarzone wyróżnienie” dla każdego astrofotografa. W rozmowie z tvn24.pl przyznał, że nie był to jego pierwszy materiał wysłany do NASA, lecz nie spodziewał się, że to właśnie jego praca zostanie wyróżniona spośród setek, a nawet tysięcy innych. Dla niego było to zaskakujące i spełnienie marzeń, które pojawiły się wraz z zainteresowaniem astrofotografią trzy lata temu, choć pasję do nauk ścisłych, astronomii i inżynierii kosmicznej pielęgnował od zawsze.

Antoni Zegarski

Jako uczeń warszawskiego liceum, Zegarski planuje przyszłość jako inżynier kosmiczny, dążąc do realizacji swojego marzenia o pracy w agencji kosmicznej, przy projektowaniu łazików czy satelitów. Jego fascynacja inżynierią kosmiczną opiera się na projektowaniu urządzeń, które mają eksplorować obce światy i wytrzymać ekstremalne warunki, co uznaje za ogromne wyzwanie.

Już teraz Zegarski angażuje się w działania promujące wiedzę o kosmosie i współpracuje z obserwatorium astronomicznym w Grodzisku Mazowieckim, gdzie wykonuje część swoich zdjęć.

Słońce na zdjęciu Antoniego Zegarskiego

Dodaj komentarz