fbpx

„Syndrom amorosum”. Naukowiec o tym, jak długo trwa stan zakochania i czy można go przedłużyć

Zauroczenie jako jeden z etapów miłość, określane jest w środowisku naukowym mianem „syndromu amorosum”. Profesor Karol Kacprzak, specjalista chemii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, podjął się analizy zjawisk związanych z uczuciami z perspektywy naukowej.

Odpowiedzialność za doznania miłosne w 90% spoczywa na mózgu. Nowoczesne metody badawcze, takie jak funkcjonalny rezonans magnetyczny czy tomografia emisyjna pozwalają precyzyjnie określić, które części mózgu są aktywne podczas zakochania.

Dr hab. Karol Kacprzak, pracujący w Zakładzie Chemii Medycznej na Wydziale Chemii UAM, podkreśla, że za uczucie zakochania odpowiadają różnorodne substancje chemiczne, w tym neuroprzekaźniki, hormony oraz białka, a także lotne związki niosące informacje o partnerze, ujmując zakochanie jako początkową fazę miłości.

Dynamika uczuć podczas zakochania

Zakochanie, znane również jako „syndrom amorosum”, nie jest tożsame z miłością – to jedynie jej emocjonujący początek, zauważa chemik.

Podczas zakochania w mózgu pojawia się wiele związków chemicznych, w tym dopamina, adrenalina, noradrenalina, oksytocyna, wazopresyna, oraz 2-fenyloetyloamina, co sprawia, że ten okres jest wyjątkowo przyjemny.

Wyjątkowość tego stanu wynika z działania dopaminy i innych neurotransmiterów, które aktywizują ośrodek przyjemności w mózgu, wywołując intensywne uczucie szczęścia.

W tym czasie następuje również obniżenie aktywności kory przedczołowej, co redukuje nasz krytycyzm i pozwala na bardziej emocjonalne reakcje.

Jak długo trwa stan zakochania?

Zazwyczaj zakochanie utrzymuje się przez około dwa lata, choć w przypadkach związków na odległość może trwać nieco dłużej. Z czasem reakcje układu nagrody słabną, co wymaga od nas szukania nowych bodźców do podtrzymania emocji.

Dr Kacprzak zwraca uwagę, że po kilku latach związek opiera się już nie na ciągłym miłosnym uniesieniu, a pierwsze lata często korelują z okresem rozstań i rozwodów.

Kiedy uczucie trwa najdłużej?

Ekspert podkreśla, że miłość przyjacielska jest formą uczucia, która może trwać nieograniczenie długo i przynosi najwięcej satysfakcji, niezależnie od czasu.

Zdaniem eksperta, nawet jeśli „syndrom amorosum” wystąpi poza związkiem, ważne jest, by przemyśleć wartość nowych emocji w kontekście dojrzałej miłości przyjacielskiej.

Dr Kacprzak podkreśla również, że rodzaj związku — heteroseksualny czy homoseksualny — nie wpływa na moc miłości przyjacielskiej, gdyż działanie oksytocyny, wazopresyny i endorfin jest niezależne od płci partnerów.

Naukowiec z UAM zaznacza, że badania nad miłością są zaawansowaną dziedziną naukową, obejmującą chemię, biologię, medycynę, psychologię, filozofię, etykę i religię, co zaowocowało zgromadzeniem obszernej wiedzy na ten temat.

Dodaj komentarz