fbpx

Książki Andrzeja Sapkowskiego najpopularniejsze na świecie

Po premierze serialu „Wiedźmin”, Andrzej Sapkowski wzbił się na wyżyny zestawień poczytnych pisarzy. Jest teraz popularniejszy od takich sław jak George’a R.R. Martin, Tolkien czy nawet Stephen King i J.K. Rowling. W zestawieniu Amazona, Sapkowski od ponad tygodnia zajmuje pierwsze miejsce, w rankingu najpopularniejszych pisarzy. Co więcej, pozycja „Ostatnie życzenie” znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jest to ogromny sukces polskiego pisarza na arenie międzynarodowej.

Ranking najpopularniejszych pisarzy Amazona opiera się na liczbie sprzedanych egzemplarzy książek danego autora, jest on aktualizowany co godzinę. Na pierwszym miejscu widnieją przeważnie takie sławy światowej literatury jak J.K. Rowling, Stephen King czy James Patterson. Od tygodnia przoduje w nim Andrzej Sapkowski, ze swoim cyklem o Wiedźminie, którego sprzedaż bije za granicą rekordy popularności.

O Sapkowskim mówią na całym świecie

Rosnąca popularność polskiego pisarza spowodowana jest premierą wyprodukowanego przez Netflixa serialu. Wcześniej gry studia CD Projekt przyczyniły się do tego, że zagraniczni czytelnicy sięgnęli po pozycje napisane przez Sapkowskiego. Jednak produkcja dla jednej z największych platform streamingowych na świecie rozsławiła Wiedźmina na tyle, że książki Sapkowskiego zaczęły rozchodzić się jak świeże bułeczki.

Sapkowski zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Amazona od końca grudnia 2019 roku, wyprzedzając takie sławy J.K. Rowling oraz Gregga Olsena czy Deana Koontza. Anglojęzyczny zestaw wszystkich książek o Wiedźminie jest już prawie wyprzedany. Na „Miecz przeznaczenia” trzeba czekać do czterech tygodni, „Krew elfów” będzie dostępne dopiero 20 stycznia, podobnie „Chrzest ognia” i „Wieża jaskółki”.

Polski pisarz na liście bestsellerów „The New York Timesa”

Jedna z największych i najbardziej opiniotwórczych gazet również odniosła się do niezwykłego wzrostu popularności książek Sapkowskiego. Tytuł „Ostatnie życzenie” znalazł się na czwartym miejscu listy bestsellerów „The New York Timesa” w kategorii fikcji literackiej. „The Last Wish” po raz pierwszy w przekładzie angielskim ukazało się w 2007 roku. Na 12 pozycji w zestawieniu znalazł się „Krew elfów”, wydany w Wielkiej Brytanii w 2008 roku, a w USA rok później.

„Wiedźmin” najpopularniejszy na świecie

Serial Netflixa także okazał się hitem. Mimo krytyki, produkcja cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach. Jak poinformowała firma Parrot Analytics, w dniach 22–28 grudnia „Wiedźmin” był najpopularniejszym serialem na świecie spośród tych dostępnych na platformach streamingowych.

Netflix podzielił się z widzami statystykami dotyczącymi oglądalności swoich produkcji. W Polsce „Wiedźmin” był zarówno najpopularniejszym serialem, jak i produkcją 2019 roku – mimo że zadebiutował dopiero 20 grudnia. Pierwsze miejsce zajął także w Wielkiej Brytanii i Australii. W Stanach Zjednoczonych i Francji zajął trzecią pozycję, przegrywając ze „Stranger Things” i „Domem z papieru”.

Sapkowski o serialu

Zarówno obsada, jak i producenci podkreślają, że produkcja powstała na podstawie dzieł literackich, a nie gier komputerowych. Odtwórca głównej roli Henry Cavill, również regularnie zaznacza w wywiadach, że jest fanem twórczości Sapkowskiego i jego marzeniem było wcielić się w Geralta. Showrunnerka „Wiedźmina” Lauren Hissrich spotkała się z autorem, a zdjęciem ze wspólnej wizyty w zamieściła na Twitterze.

 

Sapkowski odwiedził także plan serialu. Z tej okazji odpowiedział też na kilka pytań Lauren Hissrich, ich rozmowę można obejrzeć na kanale Netlixa na YouTube. Autor zapowiadał, że cierpliwie czeka na wynik prac twórców i że na pewno obejrzy serial.

Po premierze pisarz wypowiedział się pozytywnie o produkcji.

– Byłem bardziej niż zadowolony z tego, jak zagrał Henry Cavill w „Wiedźminie”. Jest prawdziwym profesjonalistą – powiedział w wywiadzie dla magazynu „People”.  – Dokładnie tak, jak Viggo Mortensen oddał swoją twarz Aragornowi [we „Władcy pierścieni”], tak Henry oddał swoją twarz Geraltowi, i tak już będzie na zawsze.

Na popularności serialu zyskują wszyscy: Andrzej Sapkowski, twórcy netflixowego „Wiedźmina”, a także autorzy gier komputerowych, które po kilku latach od debiutu teraz przeżywają swój renesans. Ma to wpływ na akcje CD Projekt na warszawskiej giełdzie, które osiągają rekordowy wynik. Wybory widzów nie pozostały bez echa. Netflix zapowiedział rozpoczęcie zdjęć do drugiego sezonu na początek 2020 roku.

One thought on “Książki Andrzeja Sapkowskiego najpopularniejsze na świecie

  • 9 stycznia 2020 at 10:33
    Permalink

    Gratulacje dla Pana Andrzeja!

    Reply

Dodaj komentarz