fbpx

Sztuka mikrobiologii. Studentka z Poznania maluje bakteriami

Martyna Pietrzak, studentka trzeciego roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, ma dość nietypowe hobby. Jej pasją jest malowanie mikrobiologiczne. Tworzone przez nią obrazy powstają z mikrobów i bakterii.

Martyna Pietrzak tworzy malowidła, używając do tego mikrobów i bakterii. Przy tworzeniu swoich prac korzysta ze specjalistycznego sprzętu oraz mikroorganizmów. Jak to wygląda w praktyce?

— Mam swego rodzaju pędzel w postaci ezy. To taka igła z zaokrągloną końcówką — mówi w wywiadzie dla RMF FM Martyna Pietrzak. Pobieram bakterię i maluję nią na agarze, czyli takim specjalnym podłożu, które jest moim „płótnem” — dodaje studentka.

Tworzenie obrazów przy pomocy bakterii to trudna sztuka, wymagająca dużej cierpliwości. Bakterie trzeba odpowiednio dobrać. Każda z nich wydziela inny kolor oraz w różny sposób oddziałuje na nie temperatura — wyjaśnia studentka.

— Malarz widzi to, co maluje, a ja tworzę najpierw niewidzialny obraz. Wybieram bakterie, rozsmarowuje, potem wkładam do takiego naszego piekarnika i sprawdzam, co z tego wyszło. Czasem występuje niepożądany efekt. Kolor jest za słaby, za mocny lub bakteria pod wpływem temperatury tak się rozrośnie, że cała praca nie nadaje się do pokazania — wyjaśnia Martyna Pietrzak.

Studentka zakwalifikowała się do specjalistycznego konkursu Agar Art organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne, który łączy naukę i sztukę. Artyści-naukowcy używają naturalnie kolorowych lub genetycznie zmodyfikowanych drobnoustrojów jako farby, a agaru bakteriologicznego jako płótna — czytamy w komunikacie przesłanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Martyna Pietrzak została zakwalifikowana do konkursu jako jedna z 85 osób i zarazem jedyna z Polski. Do 18 listopada trwa etap głosowania. Głos na naszą rodaczkę można oddać pod linkiem:

https://www.flickr.com/photos/193578416@N07/52473235000/in/album-72177720303373347/

Aby oddać głos, należy zarejestrować się na platformie Flickr, następnie zaznaczyć gwiazdkę przy pracy” „How did I meet Odo Feliks Kazimierz Bujwid (artist = Martyna Pietrzak)”.

Portrety stworzone przez Martynę Pietrzak przedstawiają najwybitniejszych mikrobiologów: Roberta Kocha, Louisa Pasteura oraz Odo Bujwida, polskiego mikrobiologa, ucznia Kocha, a prywatnie ojca pierwszej kobiety lekarza weterynarii, Heleny Jurgielewiczowej. Portrety zostały namalowane różnymi gatunkami bakterii, których bank jest tworzony przez prof. UPP dr hab. Agnieszkę Pękalę-Safińską z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.

Źródło: puls.edu.pl

Dodaj komentarz