fbpx

Na czym polega praca górników kryptowalut?

Kryptowaluty zyskują na popularności z każdym dniem. Te wirtualne monety są swego rodzaju zagadką dla nowych inwestorów. Zazwyczaj, gdy ludzie mówią o kryptowalutach, w pierwszej kolejności odnoszą się do bitcoina. Jak wygląda proces wydobycia tej i innych kryptowalut oraz czy praca górników jest opłacalna?
Na czym polega kopanie kryptowalut?

Górnictwo to proces tworzenia nowych monet kryptowalutowych poprzez rozwiązywanie złożonych równań matematycznych. Kiedy dana osoba kupuje kryptowalutę, szczegóły inwestycji są wprowadzane do rozproszonej księgi, zwanej blockchain. Proces ten jest zakończony dopiero wtedy, gdy górnik zweryfikuje transakcję jako legalną. Gdy to nastąpi, transakcja zostaje zapisana w blockchainie do wglądu i staje się kompletna.

Górnicy ścigają się między sobą, aby rozwiązać problem matematyczny. Ci, którzy zrobią to pierwsi, otrzymują ułamek transakcji jako opłatę za swój wysiłek. Każda udana transakcja prowadzi do wprowadzenia do obiegu nowych monet.

Jak wydobyć kryptowalutę?

Komputer potrzebny do wydobywania kryptowalut musi mieć ogromną moc obliczeniową. Kopanie bitcoina wymaga prędkości. Im szybsza platforma, tym więcej cyfrowych walut można wydobyć i w rezultacie zwiększyć swoje zarobki. Jeśli komputer jest powolny, górnik może przegrać z innymi. Solidna jednostka przetwarzania grafiki (GPU) lub karta wideo jest niezbędna do wydobywania kryptowalut. Następnie, dana osoba musi stworzyć portfel bitcoin i dołączyć do puli wydobywczej – grupy górników, którzy łączą swoje zasoby, aby zwiększyć moc wydobywczą. Górnicy z tej samej puli dzielą zysk między siebie.

Podczas transakcji kryptowalutowej, górnik próbuje odszyfrować blok zawierający informacje o transakcji. Na przykład, jeśli osoba Y chce wysłać 0,1 bitcoinów do osoby Z, to górnicy na blockchainie bitcoin konkurują, aby być pierwszym, który odszyfruje blok zawierający informacje o transakcji.

Odszyfrowanie bloku nie tylko uwierzytelnia transakcję, ale również dostarcza informacji o tym, kto wysłał ile bitcoinów do kogo oraz w jakim czasie. Gdy blok został odszyfrowany i zaakceptowany przez większość węzłów na blockchain jako autentyczny, jest dodawany do blockchain.

Czy praca górników kryptowalut jest opłacalna?

Proces wydobycia kryptowaluty jest bardzo kosztowny, dlaczego więc górnicy konkurują o odszyfrowanie bloków? Odpowiedź na to pytanie leży w mechanizmach nagradzania. W zamian za swoje usługi górnik kryptowaluty otrzymuje ułamek nowych jednostek kryptowaluty. Innymi słowy, górnicy dostają wynagrodzenie w kryptowalucie, którą zdecydują się wydobywać. Tak więc, jeśli górnik zdecyduje się odszyfrować blok bitcoin, otrzyma wynagrodzenie w bitcoin.

Łącząc swoje zasoby, górnicy zwiększają szanse na sukces i rozkładają koszty. Minusem takiej współpracy jest fakt, że dostaną tylko część nagród.

Od czego zależy cena kryptowaluty?

Aby zrozumieć wycenę kryptowalut, weźmy przykład najsłynniejszej z nich – bitcoina.

Cena bitcoina, podobnie jak większości innych towarów na rynku, jest określana przez wzajemne oddziaływanie podaży i popytu, a także oczekiwania co do przyszłych cen. Wycena, w przypadku kryptowalut, odbywa się wyłącznie poprzez dynamikę rynku. Tutaj sprawdzisz w jakie kryptowaluty warto inwestować.

Podaż bitcoina wciąż rośnie, ale w spowolnionym tempie, zarówno ze względu na sztuczny limit ustalony przez twórcę na liczbę bitcoinów, które można wydobyć, jak i fakt, że wydobycie kryptowaluty jest drogie i zasobochłonne.

Popyt na bitcoin jest jednak o wiele bardziej zmienny. Wzrósł on wykładniczo, gdy kryptowaluta stała się sławna i gdy historie o ludziach inwestujących wcześnie i zarabiających fortunę rozprzestrzeniły się po całym świecie.

Ta rosnąca popularność wiąże się z innym aspektem, który wpływa na ceny bitcoin – oczekiwanie ceny w przyszłości. Jeśli rynek czuje, że cena bitcoin będzie rosnąć w przyszłości, będzie bardziej skłonny zapłacić więcej za niego teraz.

Z drugiej strony, jeśli rynek wierzy, że cena spadnie w przyszłości, więcej ludzi będzie sprzedawać kryptowalutę, teraz gdy cena jest wyższa niż ta, która może być w przyszłości.

Indywidualni influencerzy mogą również wywierać ogromny wpływ na cenę kryptowaluty. Na przykład, różne tweety Elona Muska na temat bitcoina doprowadziły do historycznych wahań cen kryptowaluty.

3 thoughts on “Na czym polega praca górników kryptowalut?

Dodaj komentarz