fbpx

W Krakowie pojawiły się nowe książkomaty

To dobra wiadomość dla miłośników książek. Za sprawą Biblioteki Kraków wypożyczanie i oddawanie książek jest jeszcze prostsze.

Nowe książkomaty stanęły w dwóch punktach miasta — w sąsiedztwie bibliotek przy ul. Powroźniczej i ul. Agatowej. Ich projekty graficzne nawiązują do twórczości Stanisława Lema, promują także czytelnictwo i świat roślin.

Stylizacja pierwszego automatu poświęcona jest wyjątkowej postaci związanej z Krakowem. Mowa o Stanisławie Lemie, którego setna rocznica urodzin przypadała jesienią tego roku. Niedawno jedna z krakowskich szkół ogłosiła pisarza swoim patronem, teraz Lem ma także swój książkomat znajdujący się przy głównej siedzibie Biblioteki Kraków. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa. Pisarz jako mieszkaniec Krakowa związany był z prawobrzeżną stroną miasta.

Drugi z automatów znajduje się przy filii biblioteki na krakowskim os. Złocień. Także w tym przypadku zdecydowano się nawiązać do lokalnego aspektu, wykorzystując w tym celu nazwę osiedla. Złocień to jednak także gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Dlatego przygotowując projekt graficzny automatu, zdecydowano, że będzie na nim widoczna dwójka młodych ludzi, którzy siedzą i czytają książki. Towarzyszy im hasło: „Czytaj na złocieniu!”. Mieszkańcy korzystający z automatu mogą także dowiedzieć się więcej na temat rośliny, która powinna być im bliska i znana.

Projekty graficzne ksiażkomatów przygotowała, Anna Sowińska, pracownica Biblioteki Kraków we współpracy koncepcyjnej z Agnieszką Staniszewską-Mól, p.o. dyrektor miejskiej biblioteki.

Krakowskie książkomaty są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Na prośbę Biblioteki Kraków, producent zgodził się obniżyć ekran urządzenia po to, aby mogły łatwo z niego skorzystać również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

 

Dodaj komentarz