fbpx

Czeka nas rewolucja internetowa! Chip fotoniczny będzie ważny z 2 powodów

Aż 230 mln zdjęć przesłanych w ciągu jednej sekundy. To już możliwe! Duńscy technolodzy stworzyli chip fotoniczny, który niewiarygodnie przyśpiesza przesyłanie danych. Ta umiejętność zrewolucjonizuje komunikację na całym świecie!

Chip fotoniczny

Chip fotoniczny stworzony przez zespół Asbjørna Arvada Jørgensena z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego dwukrotnie zwiększył przepustowość kabla światłowodowego. Rezultatem tego zabiegu jest przesyłanie danych z prędkością 1,84 petabitów na sekundę. W praktyce umożliwiło to przesłanie aż 230 milionów zdjęć w ciągu sekundy.

Jak to możliwe?

Naukowcy stworzyli w chipie ciąg specjalnych kanałów umożliwiający podział strumienia optycznego na 37 sekcji. Następnie kanały te zostały podzielone na kolejne 223 fragmenty częstotliwości zawarte w poszczególnych wycinkach widma elektromagnetycznego. Efekt? Przepustowość kabla światłowodowego zwiększyła się dwukrotnie. Choć na razie eksperymenty były prowadzone wyłącznie w sieci o długości 8 km, badacze przekonują, że w bliskiej przyszłości zwiększy to przesyłanie danych przy niewielkich kosztach.

To niewiarygodnie duża ilość danych, które przesyłamy, w zasadzie mniej niż milimetrem kwadratowym kabla. To tylko pokazuje, że dzięki połączeniom internetowym możemy zajść o wiele dalej niż dzisiaj – powiedział Asbjørn Arvad Jørgensen, kierownik zespołu naukowego z Danii.

Ważne z dwóch powodów

Przypomnijmy, że średni światowy ruch internetowy wynosi ok. petabita na sekundę. Przesyłanie danych przy pomocy chipa fotonicznego przyśpieszy cały proces – to istotne zarówno ze względu na rosnącą ilość przesyłanych informacji i użytkowników internetowych, jak i ze względów ekologicznych. Zespół badaczy z Danii przekonuje, że zastosowanie chipa o wielkości pudełka zapałek pozytywnie wpłynie na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Geekweek w INTERIA.PL

Dodaj komentarz