fbpx

Lokalne księgarnie proszą o pomoc. Rusza akcja „Książka na telefon”

 

 

 

Jak wspomóc małe, lokalne księgarnie? Kupując w nich książki! Swoje działanie wznawia akcja „Książka na telefon”, która ma ocalić te niewielkie, kameralne punkty przed zniknięciem z mapy Polski z powodu pandemii koronawirusa.

 

Czy wyobrażamy sobie świat bez niezależnych księgarń, mających swoje siedziby w małych miejscowościach czy w środku osiedli, z dala od centrów handlowych? Klimatyczne, z bogatym programem wydarzeń i warsztatów okołoksiążkowych, punkty te organizują małe i większe fetiwale książkowe, a ich rola nierzadko wykracza poza zwykły sklep z książkami. Są mini centrami kultury, w których spotyka się lokalna społeczność. Nie do przecenienia jest również ich rola w upowszechnianiu czytelnictwa wśród najmłodszych. Przykłady takich miejsc jak poznańska księgarnia „Z bajki” czy cieszyński „Kornel i przyjaciół”, które wrosły w lokalny krajobraz i otoczone są gronem przyjaciół-czytelników dobitnie pokazują, że małe księgarnie są potrzebne na rynku książki.

Wreszcie nie można zapominać o tych książnicach, które nie są nastawione na masowego klienta: księgarniach muzycznych, artystycznych, poetyckich oraz miejsch poświęconych komiksom lub, tak jak warszawskie Tajfuny, zorientowanych na określony literacki kierunek. Bez naszej, czytelników, pomocy, duża część z nich po prostu nie wytrzyma drugiej fali pandemii i zniknie z rynku. A wraz z nimi miejsca pracy dla księgarzy – prawdziwych literackich pasjonatów.

Dlatego organizatorzy inicjatywy „Książka na telefon”, dystrybutor OSDW Azymut, a także biorące udział w akcji księgarnie ruszają z drugą odsłoną akcji „Książka na telefon” zachęcającą do zakupów w lokalnych punktach. Wiosenna edycja pozwoliła wielu księgarniom przeżyć trudny dla nich okres lockdownu. Z biorącymi udział w akcji księgarniami można się skontaktować dzięki stronie internetowej ksiazkanatelefon.pl – tam znajdują się adresy i numery telefonów, pod które należy zadzwonić, by zamówić wyczekiwaną książkę. Sprzedawcy z chęcią doradzą (mają wszak olbrzymie doświadczenie i wiedzę), sfotografują wypełnione książkami regały czy przeprowadzą transmisję live, aby pomóc wybrać ciekawą pozycję. Jak zaznaczają organizatorzy akcji, wszystkie biorące udział w akcji księgarnie zachowują wszelkie środki ostrożności zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Nie pozwólmy niezależnym księgarniom zginąć!

 

 

Źródło: lubimyczytac.pl

Dodaj komentarz