fbpx

8 plażowych bibliotek z całego świata

Dla wielu osób nie ma nic lepszego niż wakacje spędzone nad morzem. Latem miliony turystów z całego świata jako cel wyjazdów obiera więc miejsca, gdzie zapewniony jest dostęp do wody, słońca i satysfakcjonującego wypoczynku. A że wypoczynek kojarzy się także z dobrą książką, w wielu kurortach na okres lata utworzono biblioteki plażowe. Poniżej zebraliśmy dla was osiem najciekawszych plażowych bibliotek z całego świata. Zapewniają one dostęp do książek wszystkim tym, którzy po zanurzeniu się w wodzie marzą jedynie o wylegiwaniu na pełnym słońcu i zanurzeniu… w dobrej lekturze.

1. Biblioteka na plaży w Odessie (Ukraina)

1

Biblioteka powstała z inicjatywy organizacji pozarządowej na jednej z najpopularniejszych plaż w Odessie, Zolotoi Bereg. W jej zbiorach znajduje się około 400 książek, w tym dzieła Dmytro Doncowa, a także wielu rosyjskich klasyków i kilka pozycji w obcych językach dla zagranicznych turystów. Z książek mogą korzystać jedynie plażowicze przebywający na Zolotoim Beregu. Pozostałych, którzy zamierzają korzystać z uroków Odessy, pocieszymy, że również na kilku innych plażach kurortu znajdują się podobne biblioteki.

2. Biblioteka na plaży w Zeebrugge (Belgia)

2

W lipcu i sierpniu na plaży w Zeebrugge miłośnicy literatury mogą korzystać z liczącej 1500 sztuk i co roku uzupełnianej kolekcji książek, komiksów i czasopism zgromadzonych w pasiastej bibliotece. Aby mieć dostęp do zbiorów wystarczy podać swoje imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Każdy, kto chce pozostawić sobie wypożyczone materiały na dłużej niż jeden dzień (maksymalnie do dwóch tygodni), musi jedynie powiadomić o tym bibliotekarza.

3. Biblioteka na plaży w Praia da Tocha (Portugalia)

3

Portugalskie miasteczko Praia da Tocha może poszczycić się prawdopodobnie najładniejszą biblioteką plażową na świecie. Obiekt sfinansowany przez władze gminy Cantanhede różni się od innych podobnych placówek trwałą, nowoczesną konstrukcją oraz imponującym wyposażeniem. Oprócz tysiąca książek i wielu gazet biblioteka posiada m.in. dwa komputery z dostępem do Internetu, sprzęt audio i video oraz filmy DVD. Na tarasie znajduje się 30 stanowisk do czytania pod parasolami. Biblioteka wyposażona jest również w toalety.

4. Biblioteka na plaży w Grottammare (Włochy)

4

Funkcjonująca codziennie w trakcie sezonu letniego biblioteka w Grottammare ma już długą tradycję – inicjatywa prowadzona jest od 1999 roku. W osobliwym niebieskim domku na plaży przy placu Kursaal można wypożyczać książki, komiksy i czasopisma. Z biblioteki mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy dokonają uprzednio rejestracji.

5. Biblioteka na plaży w IJmuiden (Holandia)

5

W IJmuiden, portowym mieście około 21 kilometrów od Amsterdamu, z inicjatywy miejscowej biblioteki w trakcie wakacji otwierany jest tymczasowy oddział na plaży. Turyści nie muszą się rejestrować, jeśli chcą skorzystać ze zbiorów. Biblioteka działa, opierając się na dobrej wierze, że ludzie są uczciwi i odniosą książki z powrotem. IJmuiden to nie jedyne holenderskie miasto, gdzie na plażach można wypożyczać książki. Podobne rozwiązania zastosowano również m.in. w Makkum, Kijkduin i Katwijk.

6. Biblioteka na plaży w Tel Awiwie (Izrael)

6

Od lipca tego roku odwiedzający plażę Metzitzim posiadają dostęp do nowej biblioteki na kółkach. Na kolorowym wózku zgromadzono 523 książki w języku hebrajskim, angielskim, rosyjskim, arabskim i francuskim. W bibliotece obowiązuje samoobsługa. Pomysłodawca projektu, departament kultury w Tel Awizie, liczy na uczciwość czytelników i obiecuje uzupełniać ewentualne braki. Nie wykluczono również, że biblioteka będzie się przemieszczać, a jeśli pomysł będzie cieszył się powodzeniem, pojawią się kolejne wózki.

7. Biblioteka na plaży w Carnon (Francja)

7

Powyższa gustownie zaprojektowana biblioteka stoi na plaży Petit-Travers w miejscowości wypoczynkowej Carnon na południu Francji. Kluczem do sukcesu był w tym wypadku swobodny dostęp do dwóch tysięcy książek i komiksów – bez kart bibliotecznych i rejestracji. Bierzemy książkę, czytamy w zacienionej i naturalnie wietrzonej chacie, a następnie odkładamy lub sięgamy po inną. Jedyna obowiązująca zasada – książek nie możemy wynosić poza teren przeznaczony do czytania.

8. Biblioteka na plaży w Gdańsku (Polska)

8

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz MOSiR w Gdańsku uruchomiły po raz pierwszy biblioteki na tamtejszej plaży. Regały z książkami ustawiono przy wejściach na plaże w Jelitkowie, Brzeźnie, Stogach (na zdjęciu powyżej), Sobieszewie i Orle. Zasada korzystania ze zbiorów jest prosta. Wybieramy sobie interesujący nas tytuł, spędzamy czas na plaży, wykorzystując go na czytanie, po czym zwracamy książkę na regał tak, by mogły z danego tytułu skorzystać również inne osoby. Książki zostały oznakowane logo akcji, podobnie jak punkty, w których można je wypożyczać.

 

Źródło: http://booklips.pl/zestawienia/8-plazowych-bibliotek-z-calego-swiata/

 

Dodaj komentarz