fbpx

Genialny gimnazjalista z Milanówka wydrukował protezę ręki dla nauczycielki

To miał być zwykły gimnazjalny projekt. 16-letni Michał Raczkowski z Milanówka stworzył protezę ręki z myślą o nauczycielce hiszpańskiego. Wystarczyła drukarka 3D, mikrokomputer Arduino za około 100 złotych, otwartoźródłowe projekty i dużo zapału.

Pierwsza wersja protezy pozwalała już na chwyt szklanki i programowanie innych codziennych czynności. Była wyposażona w 9 podukładów sterujących i 5 cyberścięgien. Choć ograniczała się do ruchomego przedramienia i dłoni, okazała się przełomem dla młodego twórcy i nauczycielki.

Jak działa sterowanie protezą? Wykorzystuje ona czujnik aktywności mięśni. Wystarczy więc zacisnąć np. mięśnie drugiej ręki, a proteza zareaguje. Niestety to rozwiązanie jest dość kosztowne, więc Michał skorzystał na razie z jednego czujnika.

Kłopot w tym, że proteza jest bardzo ciężka. O wiele cięższa niż proteza kosmetyczna, której kiedyś używałam. Gdyby zmienić użyte materiały, byłaby dużo wygodniejsza – mówi Astrofazie nauczycielka i rzecznik prasowy Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Paulina Malinowska – Kowalczyk.

Wynikiem 18-miesięcznych prac jest drugi prototyp. Bardziej zaawansowana kończyna wciąż wymaga „odchudzenia” z użyciem lżejszych materiałów. Kolejnym długoterminowym celem jest sterowanie protezą bez użycia stacjonarnego komputera. 16-latek przyciąga jednak uwagę firm technologicznych i zyskuje wsparcie na profesjonalny rozwój projektu.

Źródło: o2.pl

Autor: Janusz Maj

Foto: YouTube

Dodaj komentarz