fbpx

Pierwsze dziecko całkowicie wyleczone z rzadkiego nowotworu mózgu „to daje prawdziwą nadzieję”

Historia Lucasa, sześcioletniego chłopca z Belgii, który pokonał rzadki i śmiertelny guz mózgu, glejak pnia mózgu (DIPG), stała się promykiem nadziei dla medycyny i rodzin zmagających się z podobnymi przypadkami. Pomimo ponurego początkowego rokowania, trzynastoletni obecnie Lucas żyje bez śladu choroby, co stanowi pierwszy taki przypadek na świecie.

Leczenie, które przyczyniło się do jego cudownego wyzdrowienia, było częścią próby Biomede, badającej potencjalne nowe leki na DIPG. Lucas reagował wyjątkowo dobrze na lek przeciwnowotworowy everolimus, co zaowocowało całkowitym zaniknięciem guza, zdiagnozowanym przez serię rezonansów magnetycznych.

Dr Jacques Grill z centrum onkologicznego Gustave Roussy w Paryżu, który kierował leczeniem Lucasa, podkreślił unikatowość przypadku. Chociaż inni uczestnicy próby również przeżyli lata po diagnozie, tylko guz Lucasa całkowicie zniknął. Dr Grill sugeruje, że niezwykle rzadka mutacja w guzie Lucasa mogła sprawić, że jego komórki były znacznie bardziej wrażliwe na leczenie.

13-letni Lukas z mamą

Naukowcy, w tym profesor Marie-Anne Debily, nadzorująca prace laboratorium, badają obecnie, jak genetyczne anomalie guzów pacjentów oraz stworzone w laboratorium organoidy guza mogą przyczynić się do rozwoju skutecznych terapii. Przypadek Lucasa dostarcza cennych informacji, które mogą pomóc w odtworzeniu jego sukcesu terapeutycznego in vitro, otwierając drogę do identyfikacji nowych leków celowanych.

Pomimo ogromnego sukcesu, eksperci przypominają, że droga od odkrycia do zatwierdzonego leku jest długa i skomplikowana, często trwająca od 10 do 15 lat. Jednakże, postępy w badaniach nad DIPG, wzrost finansowania oraz inicjatywy takie jak próba Biomede, zwiększają optymizm wśród specjalistów, takich jak dr David Ziegler z Sydney Children’s Hospital w Australii, którzy są przekonani, że niedługo możliwe będzie wyleczenie większej liczby pacjentów.

Historia Lucasa nie tylko zainspirowała społeczność medyczną, ale również zwróciła uwagę na znaczenie zaawansowanych badań i prób klinicznych w walce z rzadkimi i trudnymi do leczenia chorobami. Przypadek ten, opublikowany tuż przed Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem u Dzieci, podkreśla postępy w onkologii dziecięcej i daje nadzieję na przyszłe przełomy.

Źródło: straitstimes.com, dailymail.co.uk

Dodaj komentarz