fbpx

W Warszawie powstanie więcej przystanków z żywym, zielonym dachem

W stolicy pojawi się więcej przystanków z zielonymi dachami, dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego. Zgodnie z informacjami od Zarządu Transportu Miejskiego, planowanych jest dodatkowe 90 wiat.

Renowacja przystanków obejmuje instalację dachów z roślinami rozchodnikowymi oraz wymianę przeszkleń na takie z nadrukowanymi kropkami, które mają na celu zapobieganie kolizjom z ptakami. Kropki te są aplikowane techniką sitodrukową.

Inicjatywa zielonych przystanków autobusowych zyskała poparcie mieszkańców Warszawy, którzy głosowali na nią w ramach budżetu obywatelskiego.

Wśród zwycięskich propozycji znalazły się m.in. „Zielone przystanki autobusowe na Targówku „v.2” z 24 zielonymi dachami, „Zielone przystanki” na Bielanach z 5 dachami, „Kwitnące przystanki” na Bemowie z 22 zadaszeniami, „Zielone przystanki na Mokotowie” z 12 dachami oraz „Łąki na przystankach (kontynuacja)” na Ursynowie z również 12 dachami. Rozchodniki zostaną posadzone na dachach przystanków w różnych lokalizacjach, w tym przy nowych stacjach metra i w parkach.

Dodatkowo realizowane będą projekty zakładające montaż nowych wiat z zielonymi dachami w lokalizacjach takich jak Zerzeń czy Lebiodowa, zwiększając liczbę takich przystanków o sześć.

Rozchodniki, wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe i nie wymagające intensywnej pielęgnacji, stają się coraz bardziej popularne w miejskiej przestrzeni, zdobiąc także torowiska tramwajowe, których zazieleniona długość sięga niemal 35 km.

Zielone dachy przystanków przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń powietrza, absorpcji dwutlenku węgla (do 7 kg na rok z jednej wiaty), retencji wody oraz obniżenia temperatury otoczenia w czasie upałów o około 5 stopni Celsjusza, a także wspierają owady zapylające.

Źródło: ztm.waw.pl

Dodaj komentarz