fbpx

Wyjątkowe narodziny. Poznajcie trojaczki sokołów wędrownych

Pracownicy Nadleśnictwa Kłodawa zbudowali specjalna platformę lęgową dla sokołów, w miejsce ich naturalnego gniazda, które zostało zniszczone. Para odwdzięczyła się trojaczkami – jedną samicą i dwoma samcami.

W wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które wystąpiły pod koniec maja ubiegłego roku, naturalne gniazdo użytkowane przez parę sokołów zostało zniszczone. Ptaki te są w Polsce niezwykle rzadkie, z tego też powodu, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, wybudowana została specjalna platforma lęgowa.

– Ptaki ją zaakceptowały i w ramach podziękowania dały nam i przyrodzie nowe pokolenie. Niedawno młode zostały zaobrączkowane przez Pana Sławomira Sielickiego ze Stowarzyszenia „Sokół” – przekazała Agnieszka Trawińska z Nadleśnictwa w Kłodawie.

Sokołom urodzonym na wolności zakłada się na nogę niebieskie obrączki obserwacyjne, oraz na drugą nogę obrączki ornitologiczne w kolorze oznaczającym miejsce wypuszczenia bądź urodzenia. W przypadku młodych z Nadleśnictwa w Kłodawie jest to kolor zielony oznaczający „lasy”.

W Polsce występuje obecnie około 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Narodziny trojaczków są więc tym bardziej wyjątkowym wydarzeniem.

Dodaj komentarz