fbpx

Urodziły się 126 dni przed terminem. Lekarze dawali im 0% szans na przeżycie

Kiedy ich matka została przyjęta do szpitala przed 22. tygodniem ciąży, lekarze dawali im zerowe szanse na przeżycie. Jednak mimo tych przeciwności losu, bliźnięta Adiah i Adrial obchodziły niedawno swoje pierwsze urodziny i zapisane zostały w Księdze Rekordów Guinnessa.

Matka bliźniąt Shakina była w ciąży 21 tygodni i pięć dni, kiedy odeszły jej wody. Kobieta wspomina, że personel szpitalny odmówił dzieciom jakichkolwiek środków podtrzymujących życie i pozostawił je na pewną śmierć. To była jej druga ciąża, pierwszą straciła zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Następnego dnia podjęto decyzję o przeniesieniu jej do szpitala w Toronto, który specjalizuje się w ratowaniu wcześniaków. Jest to zadanie, którego większość szpitali nie podejmuje się w przypadku dzieci urodzonych przed 24.-26. tygodniem.

Bliźnięta urodzone w 22. tygodniu ciąży

Przez dwa kolejne dni lekarze odradzali rodzicom ratowanie dzieci, nawet jeśli udałoby się utrzymać ciążę jeszcze kilka dni. Niestety, wody odeszły kobiecie kwadrans po północy, już w 22. tygodniu ciąży.

Adiah i Adrial przyszli na świat 4 marca 2022 r. – ponad cztery miesiące przed planowanym terminem porodu. Pierwsza urodziła się Adiah, ważąca zaledwie 330 g. 23 minuty później przyszedł na świat jej brat, który ważył nieco więcej – 420 g. Razem ważyli zaledwie 750 g, co czyni je najlżejszymi na świecie bliźniakami po porodzie.

Pół roku w szpitalu

Bliźnięta przez ponad sześć miesięcy przebywały w szpitalu, gdzie każdego dnia lekarze i pielęgniarki walczyli o ich życie. Rodzice nie odstępowali swoich pociech na krok, spędzając na oddziale intensywnej terapii po 12 godzin dziennie.

Po pół roku, w tygodniowym odstępie, maluchy zostały wypisane do domu. Niestety, w ciągu pierwszego roku życia Adrial dwukrotnie trafił z powrotem do szpitala, gdzie przez kilka tygodni walczył z infekcjami i problemami z oddychaniem. Zarówno Adrial, jak i Adiah są pod opieką wielu specjalistów, w tym kardiologów, okulistów, dermatologów i hematologów.

Najwcześniej urodzonym dzieckiem w historii, które przeżyło, był Curtis Zy-Keith Means (USA). Chłopiec urodził się 5 lipca 2020 roku, po 21 tygodniach i jednym dniu ciąży, czyli aż 132 dni przed planowanym terminem porodu.

 

 

Dodaj komentarz