fbpx

Studenci AGH uratowali życie wykładowcy

Pięciu studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uratowało życie wykładowcy. Prof. Zygfryd Gołaczow doznał zawału serca przed salą. Nie przeżyłby gdyby nie resuscytacja, którą młodzi ludzie prowadzili na zmianę przez kilkanaście minut.

Profesor zawdzięcza życie Katarzynie Boryczko, Michałowi Kowalczykowi, Kamilowi Prokopowi, Maciejowi Brońskiemu i Bartoszowi Konopie z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Studenci oczekiwali na zajęcia na korytarzu kiedy idący do nich wykładowca upadł i stracił przytomność. – Dokładnie kilka sekund przed tym uśmiechnął się do mnie i odpowiedział na moje przywitanie – opowiadał jeden ze studentów.

Profesjonalna pomoc

Kasia pomogła ułożyć profesora w prawidłowej pozycji. – Zobaczyłem, że się dusi i pomogłem mu uwolnić się ze swojego ubrania, wiem że zapięta koszula i krawat nie ułatwiają oddychania. Pan profesor po niedługim czasie stracił oddech i w tym momencie zadecydowałem, że należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową – relacjonował Kamil Prokop.

Bohaterscy studenci prowadzili resuscytację do czasu przyjazdu pogotowia. Ratownicy medyczni przyznali, że gdyby nie profesjonalna pomoc, prof. Głowacz nie przeżyłby zawału serca. Sami studenci wolą nie obnosić się ze swoim czynem. Dostaną oficjalne podziękowania od rektora i dziekana.

Źródło: facebook.com, fot. Wojciech Dyrda – KSAF AGH – Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH / Materiały prasowe

Dodaj komentarz