fbpx

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca samochodu osobowego?

W ostatnich latach prawo drogowe uległo kilku zmianom, a nie każdy kierowca jest na bieżąco z jego nowelizacjami. Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas kontroli drogowej. Czy prawo jazdy i dowód rejestracyjny są wymagane? Wyjaśniamy!
Dokumenty niewymagane podczas kontroli drogowej

4 grudnia 2020 roku weszły w życie przepisy, które ułatwiają życie kierowcom oraz właścicielom pojazdów. Zostały one przewidziane w tak zwanym pakiecie deregulacyjnym – projekcie rządowym Ministra Infrastruktury, który powstał przy współpracy z Ministrem Cyfryzacji. Od tego momentu nie ma już obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy w formie fizycznej podczas kontroli drogowej. Zmiana dotyczy jedynie kierowców, którzy posiadają prawo jazdy wydane w Polsce. Cudzoziemcy nadal muszą mieć przy sobie ważne prawo jazdy.

Z kolei dzięki nowelizacji, która weszła w życie w 2018 roku, kierujący pojazdem nie musi mieć przy sobie również dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Funkcjonariusze mogą samodzielnie sprawdzić informacje wynikające z tych dokumentów w Centralnej Ewidencji Kierowców. Jest jeden wyjątek – kierowcy, którzy poruszają się w Polsce samochodami zarejestrowanymi poza jej granicami, wciąż mają obowiązek posiadania przy sobie zarówno dowodu rejestracyjnego, jak i polisy OC pojazdu.

Kierowcy nie muszą obawiać się, że otrzymają mandat, jeśli podczas kontroli policji nie okażą polisy OC, dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy. To duże udogodnienie dla tych, którzy nie lubią mieć przy sobie nadmiaru dokumentów bądź często o nich zapominają. Z kolei Ci, którzy chcą mieć stały dostęp do informacji związanych ze swoim pojazdem, mogą zainstalować w telefonie aplikację mObywatel. W jej panelu mPojazd można uzyskać informacje zawarte w dokumentach samochodowych.

Jakie dokumenty należy przygotować podczas kontroli drogowej?

Jak już wiemy prawo jazdy, polisa OC i dowód rejestracyjny mogą zostać w domu. Jednak podczas kontroli drogowej wciąż niezbędny jest dokument potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty lub prawo jazdy. Pamiętajmy, o tym, że funkcjonariusz policji może nas wylegitymować w każdym momencie.

Gdy nie posiadamy przy sobie żadnego dokumentu, policjant może potwierdzić naszą tożsamość na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest nasze oświadczenie, a drugim to zeznania osób trzecich, które nas znają. Oczywiście, funkcjonariusze posiadają narzędzia by przez radio lub system informatyczny potwierdzić prawdziwość podanych przez nas danych. Jednak jeśli podczas takiej procedury pojawią się problemy, możemy zostać zatrzymani w celu potwierdzenia tożsamości.

Kończy Ci się polisa OC Twojego pojazdu? Pamiętaj, że brak ważnego ubezpieczenia samochodu osobowego powyżej 14 dni skutkuje karą pieniężną w wysokości 6020 zł. W ofercie firmy LINK4 znajdziesz korzystne ubezpieczenie OC i AC. Zapoznaj się z ofertą polisy dostępną na stronie https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-oc-ac. Znajdziesz tam intuicyjny kalkulator, wpisując do niego swoje dane, oraz informacje o pojeździe system automatycznie wyliczy dla Ciebie wysokość składki. Opłacisz ją przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zachęcamy również do skontaktowania się z naszymi konsultantami, którzy są dostępni pod numerem telefonu 22 4444444. Możesz też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który dobierze wariant ubezpieczenia dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Dodaj komentarz