fbpx

Wizyta w galerii sztuki na receptę

W Belgii powstał pilotażowy program mający pomagać osobom, które zmagają się ze stresem i innymi problemami natury psychologicznej. Jednym z elementów terapii są wizyty w muzeach lub galeriach sztuki, które są dla potrzebujących darmowe.

Pacjenci jednego ze szpitali w Belgii  mają bezpłatny dostęp do pięciu obiektów kulturalnych. “To pomaga uporać się ze stresem związanym z pandemią” – informują lekarze.

Wyniki eksperymentu zostaną opublikowane w 2022 r. i jeśli będą zadowalające, program zostanie przedłużony, a władze rekomendują go pozostałym placówkom medycznym.

Pacjenci szpitala Brugmanna w Belgii otrzymali możliwość darmowego odwiedzenia pięciu instytucji kultury, wśród których znalazły się m.in. Centrum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Mody. Zdaniem lekarzy takie doświadczenia pomogą w walce z depresją i złym stanem psychicznym, które zostały wywołane przez pandemię koronawirusa.

Jak poinformowała Delphine Houba, osoba, która we władzach miasta zajmuje się turystyką i kulturą, pomysł zaczerpnięty został z Kanady. Tamtejsi lekarze każdego roku rekomendują swoim pacjentom wizytę w blisko 50 muzeach czy galeriach sztuki.

— Zostało udowodnione, że obcowanie ze sztuką znacznie poprawia samopoczucie pacjentów — tłumaczy Delphine Houba w wywiadzie z belgijskiej gazecie „L’Echo”. — Pandemia sprawiła, że wiele osób zmaga się ze stresem czy wypaleniem, dlatego postanowiliśmy działać — dodaje.

Lekarze będą monitorować zachowanie pacjentów, którym rekomendowano kontakt ze sztuką. Wyniki eksperymentu zostaną opublikowane w 2022 r. i jeśli będą one zadowalające, program zostanie przedłużony, a władze rekomendują go pozostałym placówkom medycznym na terenie całego kraju.

One thought on “Wizyta w galerii sztuki na receptę

Dodaj komentarz