fbpx

Intensywna radość z życia sekretem długowieczności

 

Jeśli szukasz przepisu na szczęśliwe, zdrowe i długie życie, możesz zapomnieć o magicznych pigułkach i miksturach. Sekretem życia do późnej starości, który został ujawniony przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie jest… radość.

Nowe badania opublikowane w bożonarodzeniowym wydaniu „British Medical Journal” opiera się na poprzednich analizach przeprowadzonych przez zespół ekspertów. Wskazują oni, że subiektywne uczucie przyjemności i zadowolenia z życia to czynniki długowieczności.

Wcześniejsze badania były obiecujące i wskazywały, że nawet odczuwanie chwilowej przyjemności może wydłużyć życie. Specjaliści zdecydowali się sprawdzić, czy odczuwanie radości przez dłuższy czas również wpływa na długowieczność.

W badaniu  na Uniwersytecie College w Londynie wzięło udział 9365 dorosłych ze średnią wieku 63 lata. Okazało się, że prawie jedna czwarta osób nie doświadczyła żadnej radości życia

Wskaźnik zadowolenia oceniano trzykrotnie w dwuletnich odstępach między 2002 a 2006 rokiem za pomocą kwestionariuszy i wywiadów.

Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu swojej radości z życia według czteropunktowej skali, która obejmowała: “Lubię to, co robię”; “Lubię być w towarzystwie innych”; “Patrzę wstecz na moje życie z poczuciem szczęścia”; “Czuję się pełen energii każdego dnia”.

Uczestnicy badania, którzy odpowiedzieli “nigdy lub rzadko” na każde z czterech wyżej wymienionych stwierdzeń, zostali sklasyfikowani jako osoby nie odczuwające praktycznie żadnych życiowych przyjemności. Osoby, które odpowiedziały “czasami lub często” do każdego z tych zdań zostały ocenione jako posiadające wysokie zadowolenie ze swojego życia.

Badacze odnotowali, że 2264 osób (24 proc.) nie odpowiedziało pozytywnie na żadne z czterech pytań. 1833 (20 proc.) uczestników na jedno z nich odpowiedziało w pełni pozytywnie, 2063 (22 proc.) na dwa pytania, a 3205 (34 proc.) odpowiedziało pozytywnie na trzy z nich.

Podczas okresu obserwacji, odnotowano 1310 zgonów. Śmiertelność była  wyższa wśród osób, które odczuwały mniejszą przyjemność z życia.

Badacze wzięli pod uwagę szereg czynników, które mogły wpływać na wyniki badań, takich jak edukacja, obniżenie nastroju, stan zdrowia, status ekonomiczny.

Dowiedli, że osoby, które odpowiedziały dobrze na dwa ze stwierdzeń, miały o 17 proc. niższe ryzyko zgonu od tych, którzy nie odczuwali żadnej radości z życia. Natomiast osoby, które trzy razy udzieliły pozytywnych odpowiedziach, miały o 24 proc. niższe ryzyko wcześniejszej śmierci.

Więcej radości z życia odczuwały kobiety, osoby żyjące w związkach, zatrudnione, wykształcone, zamożniejsze oraz młodsze.

Wyniki badań potwierdziły hipotezę poprzednich analiz. Im więcej czerpiemy radości z prostych, codziennych czynności, tym mniej prawdopodobne, że umrzemy przedwcześnie.

Źródło: bmj.com

Dodaj komentarz