fbpx

W województwie podkarpackim działa jedyny w Polsce azyl dla skrzywdzonych ptaków

W regionie podkarpackim znajduje się unikalne schronienie dedykowane ptakom, które doznały krzywdy. Aktualnie znajduje się tam 80 bocianów, które w większości padły ofiarą postrzału z wiatrówki. „Śruty uszkodziły im trwale skrzydła. A tutaj mają potrzebny ratunek i wyżywienie” – powiedział w wywiadzie dla PAP.PL lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński, opiekun bocianów z Fundacji ADA.

Do schroniska trafiają się również bociany z innymi urazami, w tym te ze złamanymi skrzydłami po upadku z gniazd, poszkodowane w wyniku kolizji z liniami wysokiego napięcia, a także te, które są niedożywione lub chore. Dzienne zapotrzebowanie na pokarm dla tych ptaków wynosi około 30 kilogramów mięsa.

“W lecie te dawki pokarmowe są coraz mniejsze, bociany naturalnie się już odżywiają, mają swój staw i mokradła. Każdego dnia część bocianów odlatuje” – dodał Fedaczyński.

Jego zdaniem w tym roku przybędzie ptaków postrzelonych z broni wiatrowej. “Te wiatrówki to nasza bolączka, są bez pozwoleń i każdy może ją zakupić. Apelujemy, aby nie strzelać, a jeżeli zobaczymy rannego bociana to najlepiej przywieźć go do nas, bo tu znajdzie leczenie i rehabilitację” – podsumował.

 

Dodaj komentarz