fbpx

Dominika Baniewicz została mistrzynią świata w breakdance

Mieszkająca na Litwie Polka, Dominika Baniewicz, znana jako B-girl Nicka, triumfowała na Mistrzostwach Świata Breakdance w Belgii, zdobywając złoty medal i kwalifikując się tym samym na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. 16-letnia tancerka nie kryje swojego szczęścia z osiągniętego sukcesu.

Po niepowodzeniu na europejskich zawodach w Polsce postanowiła, że zdobędzie bezpośrednią kwalifikację na światowe mistrzostwa. Tancerka nie ukrywała wzruszenia po wygranej, mówiąc, że to zwycięstwo było dla niej ważne ze względu na chęć zdobycia dla Litwy kwalifikacji olimpijskiej. Jej sukces jest uznawany za historyczny dla litewskiego sportu.

Sekretarz generalny Litewskiej Federacji Tańca Sportowego, Diana Gornatkevičienė, nie kryła radości i dumy z osiągnięcia Nicki, podkreślając jej zaangażowanie i poświęcenie.

Podczas mistrzostw, 16-letnia Nicka stawiła czoła najlepszym tancerkom świata, pokonując między innymi B-girl Ayumi z Japonii, wcześniejszą mistrzynią świata. Ogólnie 96 tancerek wzięło udział w zawodach.

Diana Gornatkevičienė podkreślała, że Nicka jest wyjątkowo utalentowaną i pracowitą osobą, której towarzyszy jej mama w każdej podróży z powodu jej niepełnoletności.

Jurorzy podczas zawodów byli pełni podziwu dla techniki i oryginalności tańca Nicki. Jej występy były na najwyższym poziomie, co pozwoliło jej zdobyć tytuł mistrzyni świata, dodając go do europejskiego tytułu zdobytego wcześniej.

Mistrzostwa Świata Breakdance były oceniane przez międzynarodowe jury. Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Światową Federację Tańców Sportowych we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Triumfatorzy otrzymali nie tylko medale, ale także atrakcyjne nagrody pieniężne.

Breakdance będzie debiutować jako dyscyplina olimpijska w 2024 roku w Paryżu. Decyzja o jej dodaniu do programu olimpijskiego była niespodzianką dla wielu w 2020 roku. W rywalizacji olimpijskiej wystąpi 16 najlepszych tancerzy i tancerek świata.

Dodaj komentarz