fbpx

Lotnisko w Krakowie zatrudniło psa. Ma ograniczyć stres przed lataniem

Międzynarodowe lotnisko Kraków-Balice zatrudniło na czas wakacji nietypowego pracownika. Jest nim półtoraroczny border collie o imieniu Zen. Pies ma pomagać w rozładowaniu stresu i napięcia przed podniebną podrożą. Zwierzak wraz ze swoją trenerką i właścicielką będzie pełnił dyżury w strefie odlotów dwa razy w tygodniu.

Zarząd lotniska postanowił wykorzystać fakt, że obcowanie ze zwierzętami wpływa na redukcję stresu. Zarządzający mają nadzieję, że uda się dzięki temu zmniejszyć niepokój pasażerów, a zwłaszcza dzieci, przed podróżą samolotem.

Akcja lotniska, zorganizowana we współpracy z Akademią Dobrych Manier Biały Pies, już pierwszego dnia cieszyła się ogromnym powodzeniem.  Oczywiście wybór zwierzaka nie jest przypadkowy. Zen jest psem terapeutycznym, który świetnie sprawdza się w pracy z człowiekiem, dobrze współpracuje też z przewodnikami. Jego opiekunka i behawiorystka psów, Katarzyna Harmata, podkreśliła, że chociaż pupil od małego był przygotowywany do pracy z ludźmi, istotne jest również zapewnienie komfortu jemu samemu.

– Pilnuję tego, by do psa podchodzić, jak należy. Szczególnie dzieciom tłumaczę, gdzie i jak głaskać, by podobało się obu stronom – zdradza pani Katarzyna.

– Dzięki kontaktom z psem obniża się poziom kortyzolu oraz zwiększa wydzielanie oksytocyny. Ta praca ma także walory edukacyjne. Uczymy pasażerów jak prawidłowo podchodzić do psa, gdzie go głaskać, aby dotyk był dla niego komfortowy, rozmawiamy też o wielu innych rzeczach związanych z psami i podróżami, by jak najbardziej rozładować stres związany z lotem – czytamy na profilu Akademii na Facebooku.

Podczas pracy Katarzyna i Zen odpowiadają na prośby, ale i sami wypatrują zestresowanych podróżnych. Razem przygotowywali się do tego zadania przez ostatnie parę miesięcy.

Program “dogoterapii” realizowany przez lotnisko w Balicach, to pilotaż. Czworonożnego ulubieńca dzieci i dorosłych można spotkać w hali odlotów na razie dwa razy w tygodniu przez dwie godziny. Lotnisko zadbało też o komfort i samopoczucie psa, dlatego do jego dyspozycji w dowolnym momencie pozostaje wybieg i strefa odpoczynku. Gdy Zen zasygnalizuje zmęczenie, razem ze swoją opiekunką mogą spędzić tam czas w odosobnieniu.

 

Źródło: facebook.com/AkademiaDobrychManierBialyPies

 

Dodaj komentarz