fbpx

Dzień Kobiet 2022. Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów

Dzień Kobiet w Polsce jak co roku wypada w ten sam dzień, czyli 8 marca i jest to czas, kiedy panie  w każdym wieku obdarowywane są kwiatami i upominkami.

Według historyków, za pierwowzór Dnia Kobiet można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie tak zwane Matronalia. Święto przypadało na pierwszy tydzień marca i było związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem oraz płodnością. W tych dniach mężczyźni obdarowywali kobiety prezentami.

W historii związanej z Dniem Kobiet zapisały się liczne protesty amerykańskich obywatelek w latach 1908-1911. Domagały się one równości praw politycznych oraz ekonomicznych. Wśród protestujących były głównie pracowniczki fabryk i firm, w których panował wyzysk. W celu uczczenia ofiar w walce o emancypację kobiet Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet odbył się tam 28 lutego 1909 r.

Dzień Kobiet obchodzony jest w kilkudziesięciu krajach świata m.in. w Albanii, Białorusi, na Ukrainie, w Rumunii, Rosji, Wietnamie, Zambii, we Włoszech, Laosie, Brazylii, na Kubie.

W większości tych państw wygląda on podobnie jak w Polsce. Kobiety dostają życzenia, kwiaty i różne upominki. Często panie tego dnia są również traktowane ulgowo w pracy czy w szkole. Jednak w niektórych krajach to święto jest obchodzone szczególnie.

Dzień Kobiet we Włoszech obchodzony jest 8 marca, ale już kilka dni wcześniej rozwieszane są plakaty, przypominające o jego celebrowaniu. Za symbol tego święta uważa się mimozę — żółty kwiat, który kwitnie właśnie na początku marca.

Co ciekawe roślina ma odzwierciedlać kobiecy temperament. Na pierwszy rzut oka zdaje się piękna i delikatna, a w rzeczywistości jest bardzo odporna. Niektórzy Włosi uważają, że podobnie jest z kobietami — mogą głęboko cierpieć, ale za każdym razem się podniosą. Natomiast ciepły kolor kwitów i ich intensywny zapach symbolizują szczęśliwy dom, w którym mieszka oczywiście kobieta wraz z rodziną.

Wszystkim Kobietom, naszym Czytelniczkom i nie tylko, życzymy pięknego, pełnego radości dnia. Cenimy to, że jesteście nie tylko 8 marca, ale każdego dnia roku. 🙂

One thought on “Dzień Kobiet 2022. Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów

Dodaj komentarz