fbpx

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce, Józef Peruga, już po ostatnim egzaminie

Józef Peruga, mieszkaniec Kalisza urodzony w 1939 roku, jest najstarszym tegorocznym maturzystą w Polsce. Właśnie ukończył wszystkie egzaminy – z języka polskiego, niemieckiego, matematyki i geografii. Według 85-latka najtrudniejszym wyzwaniem była matematyka. Pan Józef przyznaje, że przystąpił do matury przede wszystkim dla własnej satysfakcji oraz by pokazać innym, że warto dążyć do edukacji w każdym wieku.

Przygotowania do matury Pan Józef rozpoczął rok temu, ucząc się samodzielnie. Większość czasu spędzał w bibliotekach, unikając technologii takich jak komputer czy smartfon. Niemieckiego uczył się, słuchając kaset magnetofonowych w swoim starym samochodzie.

Uczniowie i nauczyciele są pełni podziwu dla Pana Józefa. – Dla mnie i dla młodzieży pan Józef jest wielkim wzorem. Udowadnia, że całe życie się uczymy i należy stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Natalia Twardowska, nauczycielka języka niemieckiego z Kalisza. – Pan Józef bardzo ładnie się przygotował. Jestem pod wrażeniem jego biegłości umysłowej i odwagi – dodaje Romana Wawrzyniak, egzaminatorka języka niemieckiego.

Józef Peruga, pochodzący z okolic Turku, mieszka w Kaliszu od ponad 20 lat. Jako dziecko był więźniem niemieckiego obozu w czasie wojny. Mieszkał w różnych częściach Polski, między innymi w Kowarach. Przez lata pracował jako kierowca autobusów, wozów strażackich i ciężarówek. Obecnie mieszka z 90-letnią, chorą żoną.

Pan Józef jest świadomy swojej popularności w sieci, chociaż nie ma dostępu do Internetu i nie czyta artykułów o sobie. Poza edukacją jego pasją są gołębie, a w planach ma kupno domu i założenie gołębnika.

W poniedziałek Pan Józef był honorowym gościem w ratuszu, gdzie po raz pierwszy spojrzał na swoje miasto z tarasu widokowego. Spotkanie było okazją do podsumowania jego niezwykłej edukacyjnej przygody i refleksji na temat znaczenia wykształcenia. Podkreślił, że przystąpił do matury dla własnej satysfakcji i aby pokazać, że warto podejmować edukacyjne wyzwania w każdym wieku. Jego determinacja i osiągnięcia są inspiracją dla wielu osób zastanawiających się nad powrotem do nauki.

Obecnie Józef Peruga, wraz z 1550 innymi maturzystami z kaliskich szkół, oczekuje na wyniki egzaminów. Wiele osób zachęca go do podjęcia studiów, a on sam rozważa tę możliwość. Marzy o studiowaniu ekonomii, pod warunkiem że zdrowie, a zwłaszcza wzrok, mu na to pozwoli.

Dodaj komentarz