fbpx

Wymarzone wakacje. Jak na nie zaoszczędzić?

Z powodu pandemii COVID-19 możliwości podróżowania są dziś mocno ograniczone. Warto jednak wykorzystać ten czas na to, by zaplanować wymarzone wakacje oraz… zaoszczędzić na nie pieniądze. Jak oszczędzać skutecznie i co ważne – konsekwentnie?

Nie umiem oszczędzać. Każda próba regularnego odkładania pieniędzy kończyła się fiaskiem. W końcu dałam za wygraną, zrezygnowałam z budowania poduszki finansowej, a w przypadku kłopotów finansowych pożyczam pieniądze od znajomych – mówi Magda, 28-letnia asystentka z Gdańska.

Rzeczywiście. Nieudane próby oszczędzania bardzo często skutkują spadkiem motywacji i rezygnacją z zamierzonego celu. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto zadbać o dobry plan. Od czego zacząć?

Jak zaoszczędzić na wakacje – krok po kroku

 1. Ustal cel. Zanim podejmiesz decyzję o oszczędzaniu, zastanów się… na co chcesz oszczędzać. Twoja motywacja będzie zdecydowanie większa, jeśli cel będzie jasno sprecyzowany. Może być to upragnione auto, wkład własny niezbędny do zakupu mieszkania czy egzotyczne wakacje.
 2. Przeanalizuj wydatki. Niezbędnym elementem procesu skutecznego oszczędzania jest analiza domowego budżetu. Zanim zaczniesz odkładać pieniądze, przez kilka tygodni rejestruj wszystkie wydatki. W zależności od swoich preferencji możesz użyć do tego celu zeszytu i długopisu, arkusza kalkulacyjnego w komputerze lub specjalnej aplikacji na telefon komórkowy. Dzięki temu dowiesz się, jakie koszty pochłaniają największą część twojego budżetu i zdecydujesz… które z nich jesteś w stanie ograniczyć lub z których zrezygnować.
 3. Zdecyduj, jaką kwotę miesięcznie możesz przeznaczyć na oszczędności. Pamiętaj, aby stawiać sobie realne cele. Istotą oszczędzania, zwłaszcza w długofalowej perspektywie, są małe kroki. To właśnie ich suma składa się na sukces.
 4. Załóż konto oszczędnościowe. Trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie nie ma dziś żadnego sensu. Takie pieniądze nie tylko tracą swoją wartość, ale są także narażone na… impulsywne roztrwonienie. Zwłaszcza jeśli masz tendencje do spontanicznych zakupów. Zgromadzone na koncie oszczędnościowym będą chronione przed inflacją i wygenerują pewny, bezpieczny zysk. Aby rachunek oszczędnościowy przyniósł oczekiwane korzyści, wybierz taki, który:- jest atrakcyjnie oprocentowany. Choć na skutek pandemii oprocentowanie kont oszczędnościowych spadło, poszukaj banku oferującego promocyjne warunki;- nie generuje kosztów założenia i prowadzenia. Jaki jest sens oszczędzania na koncie, za które trzeba płacić?;- nie wymaga posiadania konta osobistego w tym samym banku. Wiele banków warunkuje możliwość założenia konta oszczędnościowego posiadaniem ROR-u. A ten generuje zazwyczaj dodatkowe koszty. Co z tego, że za konto oszczędnościowe nie zapłacisz ani złotówki, skoro wypracowane zyski „zje” obsługa konta osobistego?;

  – nie generuje opłat za przelewy wychodzące. Typową praktyką banków jest oferowanie użytkownikom możliwości wykonania jednego darmowego przelewu wychodzącego miesięcznie i pobierania wysokich opłat za kolejne. Jeśli wybierzesz takie konto, opłaty za transfery szybko zjedzą zyski, a nawet pomniejszą kapitał. Wybierając bank, postaw na ten, który pozwala wykonać dowolną liczbę przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat;

  – założysz przez internet. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, warto do minimum ograniczyć kontakty międzyludzkie. Możliwość założenia rachunku bez wychodzenia z domu będzie więc ogromnym walorem.

 5. Ustaw na koncie osobistym dyspozycję zlecenie stałego. Na jej podstawie bank co miesiąc przeleje na konto oszczędnościowe wskazaną przez ciebie kwotę. Co ważne, jako datę transferu ustaw tę przypadającą kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu zachowasz pewność, że nie „przejesz” całej pensji, a pieniędzy na oszczędności nie zabraknie.
 6. Nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Drobne potknięcia nie powinny być przyczyną rezygnacji z oszczędzania, ale wyciągnięcia konstruktywnych wniosków i wprowadzenia pozytywnych zmian.

2 thoughts on “Wymarzone wakacje. Jak na nie zaoszczędzić?

 • 17 grudnia 2020 at 20:00
  Permalink

  To trzymanie na koncie oszczędnościowym to też trochę przypomina skarpetę. Myślę, że planując na przykład w grudniu zbieranie na lipcowy wyjazd…trzeba się po prostu skupić na zbieraniu, redukcji zbędnych kosztów, optymalizacji wydatków i…szukaniu promocji.

  Reply
  • 20 grudnia 2020 at 19:17
   Permalink

   Dokładnie, ja również nie korzystam z oszczędnościowego, najlepiej jest dobrze i cierpliwie pilnować wydatków, wydawać mniej, niż się zarabia, nie pożyczać pieniędzy itp aż w końcu na koncie uzbiera się jakaś ładna kwota.

   Reply

Dodaj komentarz