fbpx

Przez ponad 60 lat oddawał krew o rzadkich właściwościach. Ocalił w ten sposób życie milionów dzieci

81-letni Australijczyk James Harrison, przez ponad 60 lat, raz w tygodniu regularnie oddawał krew. W Australii zyskał przydomek “człowieka ze złotym ramieniem”. Mężczyzna oddał setki litrów krwi o szczególnych właściwościach, pozwalającej na produkcję szczepionek zapobiegających konfliktowi serologicznemu u noworodków. Według szacunków, James Harrison przyczynił się do uratowania życia nawet 2,4 miliona dzieci. Teraz oddał krew po raz ostatni.

Harrison w sumie oddał krew 1173 razy, co według szacunków Australijskiego Czerwonego Krzyża, umożliwiło to uratowanie prawie dwóch i pół miliona dzieci.

Jego unikalna krew zawiera rzadkie przeciwciała, z których wytwarzany jest antygen-D, niwelujący występowanie konfliktu serologicznego u ciężarnych kobiet.

Wszystkie szczepionki Anti-D wyprodukowane w Australii pochodzą z krwi Jamesa. W naszym kraju 17 procent kobiet w wieku rozrodczym jest zagrożonych konfliktem serologicznym, więc krew Jamesa ocaliła życie mnóstwa dzieci – tłumaczył w rozmowie z CNN Jamma Falkemire ze Służby Krwiodawstwa Australijskiego Czerwonego Krzyża.

Antygen-D – przypadkowe odkrycie

Niezwykłe cechy krwi Harrisona odkryto podczas terapii którą musiał przejść w wieku 14 lat. James przeszedł wtedy poważną operację usunięcie płuca, którą przeżył tylko dzięki dużej ilości przetoczonej krwi, otrzymanej od krwiodawców.

Ojciec powiedział mi, że moje życie zostało uratowane dzięki obcym ludziom – przyznał Harrison. Wkrótce po tym postanowił, że sam również będzie regularnie oddawał krew.

W wieku 81 “człowiek ze złotym ramieniem” przekroczył limit wiekowy dozwolony dla dawców w Australii. 11 maja odbył swoją ostatnią podróż do centrum krwiodawstwa. Lekarze poinformowali go, że dalsze oddawanie krwi może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

Australijski Czerwony Krzyż postanowił uczcić odejście na “emeryturę” Harrisona, publikując specjalny post na Facebooku, zachęcający osoby, którym pomógł, do złożenia mu podziękowań.

“Dziękuję James, moje dzieci i ja jesteśmy na tym świecie dzięki tobie!”, “Jesteś wspaniałym człowiekiem, który zmienił świat na lepsze” – czytamy w komentarzach.

Za swoje zasługi James Harrison otrzymał w w 1999 roku Order Australii – jest to najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju.

Źródło: good-news.center

Dodaj komentarz