fbpx

Ich gniazdo na kominie spłonęło, jednak para bocianów nie poddała się i już je odbudowuje

Bociany rozpoczęły odbudowę swojego gniazda na kominie piekarni w Poroninie koło Zakopanego. Poprzednie spłonęło w ubiegłym tygodniu, jednak na szczęście ptakom udało się uciec przed ogniem. Teraz w budowie nowego lokum pomogły im władze gminy, montując na kominie platformę.

Gniazdo znajdujące się na kominie piekarni w Poroninie zapaliło się 18 maja. Na miejscu interweniowali strażacy, na szczęście same zwierzęta nie odniosły obrażeń. Nie było też niebezpieczeństwa dla budynku. Przyczyną zaprószenia ognia był nagromadzony w przewodzie tłuszcz. Teraz, jak informuje urząd gminy, odbudowę gniazda ułatwi specjalna platforma.

“Spędzały noce na pustym kominie”

Choć początkowo wydawało się, że bociany zbudują nowe gniazdo w bezpieczniejszym miejscu — na pobliskiej topoli — okazało się, że ptaki nie zamierzają oddać swojego ulubionego miejsca. Po pożarze spędzały noce na pustym kominie, sygnalizując, że chcą tam wrócić.

— Udało się na kominie zainstalować stosowną platformę pod bocianie gniazdo, która usytuowana jest nad przewodami kominowymi, umożliwiając swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie pyłów i spalin z pieca piekarskiego opalanego olejem — informuje Maciej Kuźma z wydziału ochrony środowiska Urzędu Gminy Poronin. I dodaje, że urzędnicy obserwują, czy w tym roku ptakom uda się jeszcze złożyć jaja i wychować pisklęta.

Ptaki codziennie dokładają kolejną warstwę chrustu na platformę i żerują w okolicy.

“Bocian się nie pogniewał”

Po pożarze do urzędu gminy w Poroninie zgłosiło się mnóstwo osób z chęcią pomocy. Pechowe bociany mogły liczyć na wsparcie osób prywatnych i przedsiębiorstw.

— Wpłynęła nawet propozycja od instalatorów sieci energetycznych, aby postawić słup z platformą, jednak bociany same dały znak, że chcą bytować na tym kominie — tłumaczy Kuźma.

Zdjęcie rozwiązania, na które wpadli gminni urzędnicy, opublikowała na Facebooku wójt Poronina Anita Żegleń. “Nasz bocian się nie pogniewał, nie odleciał” – napisała w poście.

Dodaj komentarz