fbpx

Polscy badacze chcą kupić 30 ha lasu tropikalnego w Kolumbii i utworzyć tam rezerwat przyrody

Grupa polskich naukowców rozpoczęła zbiórkę funduszy na zakup fragmentu lasu tropikalnego w Kolumbii. Działacze chcą stworzyć tam rezerwat wraz ze stacją badawczą do studiowania niezwykłej bioróżnorodności środowiska w tym zakątku świata. Naukowcom już udało się tam  odkryć nowe gatunki.

Tropikalne lasy Andów 1 proc. powierzchni Ziemi i są skarbnicą bioróżnorodności na skalę światową. Występuje tam 1/6 wszystkich znanych organizmów. Ta różnorodność natury jest niestety poważnie zagrożona, na skutek wylesiania obszarów tropikalnych każdego dnia wymiera tam 137 gatunków!

Z tego powodu naukowcy z uniwersytetów w Gdańsku i Łodzi chcą chronić te cenne tereny a przy okazji lepiej je poznać. Planują w tym celu kupić działkę w tropikalnych Andach na południu Kolumbii i stworzyć tam rezerwat. Fundacja prowadzi zbiórkę na ten cel. Koszty szacują na 170 tys. zł.

Na kupionym terenie w Dolinie Sibundoy działać ma także centrum edukacyjne. Naukowcy chcą, by budynki powstały z wykorzystaniem surowców wtórnych, a konkretnie z plastikowych odpadów. W Kolumbii działają firmy, które przerabiają plastikowe śmieci na budulec dla przyjaznych środowisku, oraz odpornych na trzęsienia ziemi domów.

W opisie zbiórki naukowcy informują, że na jednym hektarze lasu tropikalnego może występować nawet 300 różnych gatunków roślin kwiatowych. Ponadto są tam także habitaty zwierząt, jak niedźwiedzie andyjskie i tapiry górskie.

Niezwykłą cechą tego ekosystemu jest też to, w jaki wysokim stopniu niektóre gatunki są ograniczone tylko do konkretnego obszaru.

„Występowanie wielu gatunków ograniczone jest do pojedynczych szczytów czy łańcuchów górskich” – czytamy.

Polacy chcą, by ich działania wywarły pozytywny wpływ na lokalną społeczność. Planują włączać mieszkańców w działania związane z ochroną przyrody, a także liczą na rozwój ekoturystyki.

Polscy badacze już pracują w terenie i odnieśli pierwsze sukcesy. Jak informują, w 21 dni badań w dolinie Sibundoy odnotowano występowanie ponad 160 gatunków ptaków. Dla porównania w całej Polsce stwierdzono występowanie 454 gatunków ptaków. Naukowcom udało się także odkryć m.in. nieznane dotychczas gatunków storczyków, w tym „diabelski storczyk”.

Choć mogłoby się wydawać, że dziś Ziemia nie ma już przed nami zbyt wiele tajemnic, to w rzeczywistości nie poznaliśmy jeszcze wielu gatunków roślin i zwierząt.

Według szacunków, na ziemi występuje 5,6 mln gatunków lądowych i 2,2 morskich – tymczasem skatalogowanych zostało dotychczas 1,2 mln gatunków. To także wyścig z czasem. Zmiany klimatu, wylesianie i inna działalność człowieka prowadzi do masowego wymierania i wiele gatunków znika bezpowrotnie, zanim zdążymy je poznać – czytamy w opisie zbiórki.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie fundacji biodiversitatis.com.pl.

One thought on “Polscy badacze chcą kupić 30 ha lasu tropikalnego w Kolumbii i utworzyć tam rezerwat przyrody

  • 18 kwietnia 2019 at 23:40
    Permalink

    Piękna inicjatywa. Ale to kropla w morzu potrzeb…

    Reply

Dodaj komentarz