fbpx

Solarne żaluzje, które dostarczają prąd i chłodzą w upały, już w sprzedaży

Ukraiński projekt SolarGaps może wprowadzić do naszych domów prawdziwą, ekologiczną rewolucję. Firma stworzyła innowacyjne żaluzje z wbudowanymi wydajnymi panelami solarnymi.

Pomysł pojawił się 2 lata temu, na popularnym Kickstarterze – crowdfundingowej stronie internetowej, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów. Pomysłodawcy chcieli stworzyć coś, dzięki czemu nasze domy lub mieszkania miały stać się ekologiczne, bo zasilane energią słoneczną i w tani sposób chłodzone w upały. Teraz Komisja Europejska w ramach programu Horizon 2020, wsparła projekt 1 milionem euro, więc możemy się spodziewać, że solarne żaluzje niebawem zaczną być produkowane na masową skalę, spopularyzują się w całej Europie, rozwijając ideę smart domów.

Cały system SGV1 jest dokładnie przemyślany i dopracowany. Żaluzje posiadają funkcję śledzenia Słońca, by wyłapać jak najwięcej pochodzących z niego promieni słonecznych. Projektanci pomyśleli także o manualnej obsłudze lub z pomocą smartfona i specjalnej aplikacji. Możemy z jej pomocą śledzić ilość pozyskanej energii i lepiej zoptymalizować ich działanie pod własne preferencje.

Solarne żaluzje nie tylko produkują energię, dzięki której możemy zasilić domowe  urządzenia, ale oferują również to, co standardowe tego typu konstrukcje – chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń w upalne dni.

Warto zauważyć, że są to naprawdę duże oszczędności. Yevgen Eryk, pomysłodawca projektu i konstruktor SolarGaps, podkreśla, że żaluzje są w stanie generować 100-150W energii na każdy metr kwadratowy, gdy zostaną zamontowane na zewnątrz okna i 50-100W w przypadku montażu wewnątrz. Produkt działa w szerokim zakresie temperatur od minus 40 do plus 80 stopni Celsjusza.

Z projektem można się zapoznać na stronie producenta solargaps.com.  Koszt innowacyjnych żaluzji jest uzależniony od ich wymiarów, najtańszy zestaw oferowany jest za 300 dolarów.

Źródło: solargaps.com

Dodaj komentarz