fbpx

Nie radzisz sobie z emocjami? Wypróbuj terapię esencjami kwiatowymi dr Bacha

Terapia esencjami kwiatowymi dr. Bacha to metoda medycyny naturalnej opierająca się na teorii, że nasze zdrowie psychiczne ma wpływ na ciało. Kwiaty, a dokładnie ich energia skutecznie leczą wiele schorzeń i stanów chorobowych.

Terapia esencjami kwiatowymi została opracowana przez dr. Edwarda Bacha – lekarza i naukowca żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Dr Bach był lekarzem poszukującym – twierdził, że wiedza, jaką wyniósł ze szkół, nie zawsze jest skuteczna na tyle, żeby na niej poprzestać.
Głęboko wierzył, że wiele chorób ma podłoże w psychice człowieka, a wewnętrzne problemy negatywnie wpływają nie tylko na samopoczucie pacjenta, ale także na jego zdrowie. Przez wiele lat szukał skutecznego lekarstwa, które oprócz ciała leczyłoby też duszę i pozwoliłoby na powrót do równowagi emocjonalnej – a tym samym powrót do zdrowia.

Efekt jego poszukiwań to wyselekcjonowanie 38 esencji kwiatowych uzyskanych z dziko rosnących kwiatów. Bach wyodrębnił 7 zasadniczych grup emocjonalnych, wszystkie mają podłoże lękowe. Należą do nich:

  • samotność,
  • brak odwagi i rozpacz,
  • nadopiekuńczość i nadmierna troska o innych (przejawiająca się przesadnym zaangażowaniem w sprawy innych osób),
  • strach, lęk,
  • nadwrażliwość,
  • niepewność, stały brak motywacji,
  • niewystarczające zainteresowanie teraźniejszością.

Każda z tych grup ma przypisane odpowiednie esencje (od 3 do 8), które ułatwiają pozbycie się konkretnych emocji i pozwalają na odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Powrót do równowagi psychicznej, zdaniem dr. Bacha, to podstawowy warunek odzyskania zdrowia. Bez tego, nawet jeżeli chwilowo zwalczymy problemy zdrowotne – z czasem ponownie powrócą, jeśli nie w dawnej, to w innej postaci. Odpowiednio połączone esencje tworzą mieszanki, których używa się w postaci kropli, najczęściej doustnie, choć równie skuteczne są kąpiele lub okłady. Stosując je zgodnie z zaleceniami terapeuty, z czasem zaczynamy inaczej postrzegać otoczenie, określone sytuacje nie budzą w nas tak wielu emocji jak dotychczas, pozbywamy się lęków. Tu nie ma czarów – problemy życia codziennego nie znikną, będziemy jednak w stanie spojrzeć na nie z innej strony i uporać się z nimi w sposób obiektywny i racjonalny.

Esencje kwiatowe wbrew pozorom nie są olejkami, wywarami czy wyciągami, lecz czystą energią uzyskaną z kwiatów. Pozyskuje się je dwoma metodami: termiczną (przez podgrzewanie) i słoneczną. Metoda słoneczna polega na tym, że zebrane kwiaty zanurza się w wodzie źródlanej i wystawia na działanie słońca. Taka „kąpiel” trwa 4 godziny. Najlepiej, jeśli dzieje się to w miejscu zbioru kwiatów, a więc w ich naturalnym środowisku. Tak powstaje „esencja – matka”, która po odpowiednim spreparowaniu rozlewa się do specjalnych szklanych buteleczek i wykorzystuje do wyrobu poszczególnych kropli. Osiemnaście spośród wyselekcjonowanych przez dr. Bacha kwiatów – głównie są to kwiaty drzew i krzewów – kwitnie wczesną wiosną, kiedy naturalne nasłonecznienie jest jeszcze dość ubogie. W takich przypadkach do uzyskania energii kwiatowej wykorzystuje się metodę termiczną – po zebraniu kwiatostanów podgrzewa się je na wolnym ogniu w wodzie źródlanej. Sam proces zbierania kwiatostanów również odbywa się w specyficzny sposób – aby podczas wytwarzania esencji rośliny oddały czystą energię, nie mogą mieć kontaktu z człowiekiem. Ścinane od razu trafiają do miseczek z wodą źródlaną. Oryginalne krople wytwarzane są w londyńskim Centrum Terapii Bacha. Stamtąd – zapakowane w oryginalne szklane buteleczki z logo Centrum – trafiają do gabinetów terapii naturalnej na całym świecie.

Krople, a wiec mieszankę skomponowaną z kilku poszczególnych esencji, tworzy się na podstawie indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Aby były skuteczne, powinny być ściśle dopasowane do cech charakteru. Terapeuta indywidualnie tworzy dla pacjenta nie tylko krople, ale dobiera też formę i częstotliwość ich dawkowania. Najczęściej pije się po 4 krople 4 razy dziennie po wcześniejszym zmieszaniu ich z połową szklanki wody, jednak nie jest to norma. Można dodawać je także do kąpieli, stosować jako okłady – zwłaszcza przy zmianach skórnych (np. egzemie), albo łączyć z maścią (np. przeciwbólową), której na co dzień używamy. Ponieważ ekstrakty dr. Bacha są całkowicie naturalne i bezpieczne, nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania.

Czytaj więcej na: poradnikzdrowie.pl

Dodaj komentarz