fbpx

Rumunia po obniżce podatków osiągnęła nadwyżkę budżetową i osiągnęła duży wzrost wpływów

cropped-flaga

Rumunia uzyskała aż 11,1% przyrostu wpływów do budżetu państwa w styczniu tego roku porównując do stycznia 2015 r. Budżet Rumunii osiągnął 4,7 mld RON ( 1 mld EUR) nadwyżki w styczniu, co stanowi 0,63 % PKB. Nadwyżka ta wzrosła o 19 % w porównaniu do stycznia 2015 roku, według oficjalnych danych Ministerstwa Finansów.

Rząd obniżył stawki podatku VAT z 24% do 20% w styczniu 2016. Oprócz tego władze wprowadziły również zmiany w wysokości podatku dochodowego dla mikroprzedsiębiorstw. Małe firmy zatrudniające co najmniej dwóch pracowników będą płacić podatek dochodowy w wysokości 1 procenta, a jednego pracownika – 2 procent. Dla mikroprzedsiębiorstw, które nie zatrudniają pracowników podatek dochodowy wyniesie 3 procent.

Rumunia już dwukrotnie obniżyła stawki podatku VAT w ostatnim roku, rząd zdecydował też o zmniejszeniu podatku dochodowego dla mikrofirm, co przełożyło się na rekordowy w skali Europy wzrost sprzedaży detalicznej. Dzięki sporej obniżce podatku VAT, wpływy z tego tytułu zwiększyły się aż o 17 proc. Pokazuje to dobitnie, że opłaca się zmniejszać podatki i ma to dobry wpływ zarówno na gospodarkę, jak i wpływy do budżetu.

Więcej na wmeritum.pl

Źródło:romania-insider.com, wmeritum.pl  Foto: facebook.com

One thought on “Rumunia po obniżce podatków osiągnęła nadwyżkę budżetową i osiągnęła duży wzrost wpływów

  • 13 sierpnia 2019 at 20:22
    Permalink

    przecież to jest logiczne zmienisz cenę o 1% a sprzedaż wzrośnie o 2%

    Reply

Dodaj komentarz