fbpx

Przejażdżka na kolejce górskiej może pomóc usunąć kamienie nerkowe

Kamica nerkowa może rozwijać się w jednej lub w obu nerkach, najczęściej dotyka ludzi w wieku od 30 do 60 lat. Małe kamienie nerkowe mogą być nieodczuwalne i przepływają bezboleśnie podczas oddawania moczu. Jednak, gdy kamień jest większy może zablokować część układu moczowego powodując silny ból oraz zakażenia.

Do tej pory opracowano wiele środków medycznych, które pomagają radzić sobie z kamieniami nerkowymi. Nowe odkrycie jest dosyć zaskakujące, badacze proponują wizytę w wesołym miasteczku. Według naukowców z Michigan, Marca Mitchella i Davida Wartingera jazda rollercoasterem o umiarkowanej intensywności może ułatwić przechodzenie małych kamieni nerkowych w ponad 60% przypadków.

Kamienie nerkowe to twarde masy minerałów, które tworzą się w nerkach. Mogą być małe jak ziarnko piasku lub, w skrajnych przypadkach, duże jak piłka golfowa. Pacjenci cierpiący na kamienie nerkowe nie zawsze wymagają leczenia, ponieważ kamienie same mogą usuwać się z ciała, podróżując z nerki przez moczowód, w dół pęcherza, by wypaść przez cewkę moczową. Jest to proces bardzo bolesny.

Okazało się, że niektórzy pacjenci zgłaszali opuszczenie kamieni nerkowych po zejściu z kolejki górskiej w Disneylandzie na Florydzie. Jeden z pacjentów przyznał, że oddał kamień po trzech takich przejażdżkach.

Zaciekawieni tym zjawiskiem naukowcy, chcąc je zbadać, stworzyli model nerki w 3D. Następnie umieścili ją w plecaku i zabrali na przejażdżkę.

W sztucznej nerce naukowcy ukryli trzy kamienie nerkowe i trochę prawdziwego moczu. Umieszczone kamienie miały trzy rozmiary: mały – 4,5 mm sześciennych, średni – 13,5 mm sześciennych i duży – 64,6 mm sześciennych. Naukowcy przejechali się z nimi 20 razy.

Eksperymentowali również z umieszczeniem różnego rodzaju kamieni w różnych częściach sztucznej nerki. Na przykład podczas jednej z jazd największy kamień został umieszczony w górnej części nerki. W innej średni umieszczono w środku nerki. Ostatecznie każdy z kamieni został umieszczony w każdym miejscu co najmniej podczas jednej jazdy.

Badacze zaznaczyli, że jednym z aspektów eksperymentu, którego nie mogli skontrolować, było miejsce, na którym siedzieli.

Przypisane siedzenia na rollercoasterze były przypadkowe i uzależnione od miejsca w kolejce – napisali naukowcy.

Jednak miejsce siedzenia okazało się bardzo ważne. Kiedy naukowcy siedzieli w tylnej części kolejki kamienie nerkowe, niezależnie od wielkości i umieszczenia, przesuwały się o prawie 64 procent. Natomiast kiedy siedzieli w przedniej części, kamienie przemieszczały się tylko w 17 procentach.

Jazda na rollercoasterze może dawać korzyści niektórym pacjentom z małymi kamieniami nerkowymi – oznajmił dr David Wartinger, emerytowany profesor urologii na Uniwersytecie Michigan, współautor badań.

Badacze podkreślili, że metoda pozbywania się kamieni nerkowych może być szczególnie skuteczna po zabiegu takim jak litotrypsja, polegająca na rozbijaniu kamieni nerkowych na mniejsze cząstki przez wykorzystanie ultrasonograficznych fal uderzeniowych. Być może zapobiegnie wtedy powiększaniu się kamieni i pozwoli uniknąć dalszych komplikacji.

Jeżeli macie kamienie nerkowe, a poza tym jesteście zdrowi i spełniacie wymagania umożliwiające jazdę kolejką, powinniście jej spróbować. To z pewnością tańsza alternatywa dla opieki zdrowotnej. – powiedział Wartinger.

Źródło: medindia.net

Dodaj komentarz