fbpx

Domowy test pomoże wykryć nowotwór jelita grubego. Jest zupełnie bezbolesny

Nowotwór jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów – może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Jedynym sposobem, by w porę go wykryć i tym samym uratować życie są badania kontrolne. Jednym z nich jest test, który można bez problemu wykonać w domu – tzw. test FIT. Naukowcy ogłosili, że jest niemal tak skuteczny w wykrywaniu zmian jak kolonoskopia. Co więcej, w przypadku niektórych osób może być akceptowalną alternatywą dla tego badania. Test dostępny jest również w Polsce.

W profilaktyce nowotworu jelita grubego podstawowym i najważniejszym badaniem jest kolonoskopia, czyli badanie całego jelita grubego. Tylko w ten sposób można wykryć wszystkie zmiany przedrakowe – czyli polipy (tzw. gruczolaki). Wykonanie kolonoskopii zaleca się każdemu, kto ukończył 50. rok życia.

Czasopismo „Annals of Internal Medicine” opublikowało niedawno analizy badań porównujących skuteczność kolonoskopii i wspomnianego już testu FIT.  Przeprowadzili je naukowcy z Indiana University School of Medicine i Regenstrief Institute w Indianapolis. Jak się okazało, czułość domowego testu (czyli jego zdolność do wykrycia choroby) sięgała 75 – 80 proc., podczas gdy samej kolonoskopii – 95 proc

Zdaniem głównego autora badań, gastroenterologa dr. Thomasa Imperiale, test FIT może stanowić akceptowalną alternatywę dla kolonoskopii m.in. u osób, które nie zmagają się z zapaleniem jelit ani polipami okrężnicy i w rodzinie których nie było dotąd przypadków nowotworu.

Czym dokładnie jest test FIT? To test na wykrycie utajonej (czyli niewidocznej gołym okiem) krwi w kale, który można zrobić samodzielnie w domu. Warto podkreślić, że jednym z częstszych objawów raka jelita grubego jest obecność krwi na lub w stolcu; u ponad 70 proc. chorych krwawienie ma właśnie charakter utajony.

Badanie jest bezbolesne, a sam test jest darmowy. Można go otrzymać, biorąc udział w kampanii „Badam jelito” organizowanej przez Regionalny Ośrodek Onkologiczny łódzkiego szpitala im. Kopernika. „Osoby w wieku 50+ oraz młodsze, u których w najbliższej rodzinie wystąpił problem raka jelita grubego, zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Badam jelito”, w ramach której mamy do przekazania bezpłatne testy FIT na obecność krwi utajonej w kale” – czytamy na stronie akcji. Znajdziemy tam również dokładne wskazówki, jak wykonać test.

Więcej informacji na stronie: badamjelito.pl

 

Źródło: medonet.pl

Dodaj komentarz