fbpx

Urodziła się bez dłoni, więc przyjaciele po lekcjach wydrukowali jej rękę w 3D.

Kinga to młoda, piękna i przebojowa dziewczyna. Najsłodszy rodzynek w klasie mechanicznej, w której jest tylko jedna przedstawicielka płci pięknej, reszta to koledzy. To właśnie ci młodzi mężczyźni wraz z wychowawcą klasy postanowili zrobić koleżance prezent. Wydrukowali Kindze rękę na drukarce 3D, której dziewczyna nigdy nie miała.

Kinga Wawro (19 l.) z Jarosławia na Podkarpaciu urodziła się z kikutem prawej ręki. Ale żyje tak, jakby niczego jej nie brakowało. Jest wyjątkowo pogodna, a przy tym bez przerwy wyznacza sobie ambitne cele. Zaliczyła kurs spawacza, a niebawem zostanie dyplomowanym technikiem pojazdów mechanicznych – W klasie jest jedyną dziewczyną. Trzyma kolegów w ryzach, to dzięki niej są tacy otwarci i grzeczni. Bardzo lubią i szanują Kingę, zawsze gotowi przyjść jej z pomocą – mówi Artur Tutka (45l), wychowawca klasy.

To właśnie koledzy wymyślili dla Kingi ten niezwykły prezent na studniówkę. Postanowili wydrukować jej rękę na drukarce 3D! Szkoła zakupiła odpowiedni sprzęt, a oni pod kierunkiem nauczycieli zaczęli projektować protezę. Powstały setki projektów i kilkadziesiąt prototypów, zanim udało się stworzyć tę właściwą. Pracowali nad tym blisko cztery miesiące.

Chłopcy nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Kolejna ulepszona wersja ręki właśnie powstaje na szkolnej drukarce 3D. Tym razem będzie to proteza elektroniczna, która finalnie zostanie pokryta materiałem przypominającym skórę.

Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka funduszy na ten cel. Warto się przyłączyć!

Jedno zdanie szczególnie nas ujęło:

Wykonaliśmy protezę mechaniczną dla koleżanki ze szkoły, chcemy teraz zrobić jej rękę elektroniczną. Cały projekt, po zakończeniu chcemy umieścić dla społeczeństwa w internecie tak, aby każdy mógł z niego skorzystać.

 

Czytaj więcej na: se.pl

Foto: Beata Olejarka/Super Express

Dodaj komentarz