fbpx

Szpital w Radomiu ma nowego, czworonożnego pracownika

Młodzi pacjenci z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu będą mieli okazję spotkać się z wyjątkowym specjalistą. To pies-terapeuta, który będzie wspierał ich w powrocie do zdrowia i podnosił na duchu.

Psy-terapeuci wspierają małych pacjentów

Od końca sierpnia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu regularne wizyty składają specjalnie przeszkolone psy. To część programu dogoterapii.

– Cykliczne sesje z psem terapeutycznym i jego opiekunem to wyjątkowe podejście, które nie jest stosowane w innych ośrodkach medycznych w południowej części Mazowsza – informuje Karolina Gajewska, przedstawicielka szpitala w Radomiu.

W radomskim szpitalu psy odwiedzą oddziały pediatrii i chirurgii dziecięcej. Partnerstwo międzynarodowe powstało dzięki współpracy z firmą Mars Polska oraz Fundacją dr Clown. Tego typu programy są realizowane w Polsce od sześciu lat, korzystając z nich już ponad 12 tys. dzieci.

Anna Suchoń-Jasik z Fundacji Dr Clown podkreśla, że psy-terapeuci są bezpieczne dla pacjentów. – Psy biorące udział są doskonale przygotowane, zdrowe i pod opieką doświadczonych terapeutów. Dbamy o wszystkie wymagane procedury.

Katarzyna Safin, specjalistka w dziedzinie dogoterapii, która będzie współpracować z radomskim szpitala, uważa, że interakcje z psem to źródło radości dla pacjentów. – Kontakt z psem pobudza w naszym mózgu wydzielanie “hormonu szczęścia”, podobnie jak spożywanie czekolady – wyjaśnia.

Dr Witalij Zaft, ortopeda z radomskiego szpitala, zauważa pozytywne skutki dogoterapii. – Pomaga to zmniejszyć stres, obawy oraz poprawia koordynację u pacjentów – mówi.

Podkreśla on, że wiele dzieci trafiających do szpitala doświadcza dużej traumy, stąd każda forma wsparcia jest niezmiernie ważna.

Specjalistka od dogoterapii podkreśla, że podczas sesji dba zarówno o dobro dzieci, jak i zwierząt. Zajęcia rozpoczynają się od przekazania zasad bezpiecznej interakcji z psem, a następnie pacjenci angażują się w aktywności z czworonogiem.

– Ten pies przynosi mi radość – wyraża swoje uczucia młody Filip.

Dodaj komentarz