fbpx

Nowy sposób na regenerację nerwów po urazie rdzenia kręgowego

Urazy rdzenia kręgowego często skutkują nieodwracalną niepełnosprawnością z powodu uszkodzenia włókien nerwowych, które przerywają połączenie między mózgiem a neuronami. Jednakże ostatnie badania przywracają nadzieję osobom z takimi urazami. Naukowcy stworzyli terapię genową, która promuje odbudowę nerwów u myszy, co prowadzi do odzyskania ich zdolności ruchowych.

Odkrycie sposobu regeneracji nerwów po uszkodzeniu rdzenia kręgowego to ważny postęp. Dotychczasowe skutki takiego uszkodzenia mogły być katastrofalne, prowadząc do paraliżu. Jednakże nowe badania przynoszą optymizm tym, którzy cierpią na tego typu urazy.

Zespoły badawcze z kilku prestiżowych uczelni, w tym UCLA i Harvarda, odkryły, że włókna nerwowe można regenerować w ich naturalnym miejscu występowania, co prowadzi do poprawy funkcji rdzenia kręgowego. Ich badania i wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie “Science”.

Chociaż wcześniejsze badania skupiały się na regeneracji aksonów — małych włókien łączących komórki nerwowe — nie były one całkowicie skuteczne. Nowe odkrycia pokazały, że dla pełnej regeneracji aksony muszą być kierowane do swoich naturalnych miejsc docelowych.

Naukowcy wykorzystali chemiczne sygnały, aby skierować regenerujące się aksony do właściwych obszarów rdzenia kręgowego. Po tym, jak te aksony zostały prawidłowo pokierowane, myszy odzyskały zdolność ruchową.

Dr Michael Sofroniew z UCLA podkreślił, że ważne jest nie tylko odtwarzanie aksonów, ale także właściwe kierowanie nimi. To odkrycie ma ogromne znaczenie dla medycyny, otwierając nowe możliwości w leczeniu nie tylko urazów rdzenia kręgowego, ale także innych chorób układu nerwowego.

Jednak zastosowanie tych badań w leczeniu ludzi jest wyzwaniem. Ludzki rdzeń kręgowy jest znacznie dłuższy niż myszy, co komplikuje proces regeneracji. Niemniej jednak to odkrycie daje nadzieję na przyszłe rozwiązania w tej dziedzinie.

Źródło: dx.doi.org

Dodaj komentarz