fbpx

Tatrzański Park Narodowy zamieścił wyjątkowe nagranie

Tatrzański Park Narodowy zaprezentował filmik, na którym widać dorosłą samicę rysia z młodymi. W Polsce ujrzenie tych nieśmiałych dzikich zwierząt to prawdziwa rzadkość. W parku żyje jedynie 12 przedstawicieli tego gatunku. “To nasza duma” – podkreślono.

“Przedstawiamy Tylkę i jej kocięta!” – napisał Tatrzański Park Narodowy pod udostępnionym klipem, gdzie można zobaczyć samice rysia i jej kocięta.

Tylka to trzyletnia rysica euroazjatycka, która przyszła na świat w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jej matka przywędrowała do nas z terenów Słowacji.

“W zeszłym roku obserwowaliśmy Tylkę tylko z jednym młodym – w tym roku opiekuje się piękną gromadką!” – napisano.

Na udostępnionym filmie obserwujemy rysicę, która razem z młodymi zwiedza swoje tereny. Samica sprawdza drzewo i oznacza je. Jej potomstwo radośnie biega wokół.

Materiał filmowy pochodzi z bazy danych śledzącej rysie na terenach Polski i Słowacji.

Rysie są w naszym regionie gatunkiem zagrożonym. W TPN żyje zaledwie 12 przedstawicieli tego gatunku. Ciąża u samic trwa około dwóch miesięcy. Najczęściej rodzą się dwa, rzadziej trzy kocięta. Początkowo są karmione mlekiem, później matka uczy je polowania.

Rysie są gatunkiem bardzo wymagającym, który miał trudne chwile w historii. Lubią trudne do dostępu, rozległe obszary leśne i są bardzo wrażliwe na ludzką obecność.

“Prosimy, by nie spacerować po parku w nocy. Ryś jest najbardziej aktywny właśnie wtedy. Prowadzi samodzielne życie, ma duże terytorium i często przemierza duże odległości” – informują przyrodnicy.  Jak podkreślono, są one naszym narodowym skarbem.

Dodaj komentarz