fbpx

Czym wyróżniają się związki introwertyków?

Wyobraź sobie, że siedzisz w gronie dziesięciu obcych osób. Bardzo możliwe, że aż trzy z nich okażą się introwertykami. Ale czy wiesz, że związek z introwertykiem rządzi się własnymi, unikalnymi prawami? O tych rzeczach musisz pamiętać!

Zdaniem Susan Cain, autorki bestsellera „Ciszej proszę” introwertyków jest znacznie więcej niż myślimy – po prostu ich nie widać i nie słychać. Szczęśliwie się składa, że rosnąca popularność terminu pomogła wielu „nieśmiałym” osobom zaakceptować introwertyczne cechy w życzliwy sposób – bez wchodzenia w konflikt z własnymi potrzebami i ograniczeniami. Jak jednak introwertyk wchodzi w relacje? Oto co musisz wiedzieć.

Ciche i spokojne miejsca

Żaden świadomy siebie i swoich właściwości introwertyk nie będzie szukał drugiej połówki w dyskotece czy na koncercie – przede wszystkim dlatego, że po pierwsze, nie przepada za hałaśliwymi miejscami pełnym obcych osób, a po drugie woli szukać osób do siebie podobnych, w miejscach, które naturalnie go pociągają. Prędzej będzie wolał umówić się w herbaciarni, spokojnym parku czy w bibliotece zamiast na dużej imprezie czy w pubie. Nie wyciągaj go tam na siłę. Randka w publicznym miejscu będzie dla niego koszmarem!

Bardzo długie zaręczyny

Oczywiście nie chodzi o zaręczyny w dosłownym znaczeniu. To raczej luźne nawiązanie do słynnego filmu Jeana-Pierre Jeuneta z Audrey Tautou. Introwertyk po prostu nie wyznaje swoich uczuć zbyt pochopnie. Nie jest również wylewny – zamiast słów woli czyny. Często, zanim zdecyduje się wyznać drugiej osobie miłość, czy przyznać, że druga osoba mu się podoba będzie zwlekał latami. Zamiast tego będzie pisał listy lub wiersze, których najprawdopodobniej nie pokaże nikomu.

Uwaga na zbyt dużo wrażeń!

Introwertycy nie lubią niespodzianek. A przy nadmiarze bodźców szybko tracą energię i łatwo się irytują. Spotkanie nawet w niewielkiej grupie osób może być tak stresujące, że po godzinie introwertyk opadnie z sił i będzie potrzebował wyjść. Pamiętaj o tym, gdy planujecie randkę lub wspólny weekend. Nie zapełniaj wspólnego grafiku mnóstwem atrakcji. Raczej pozostaw „wolne okna” na relaks i spontaniczne działanie.

Zamiast wakacji w Rzymie, domek w lesie

Romantyczne wakacje w Rzymie? Nic z tego. A już na pewno nie podczas sezonu. Wielu introwertyków woli brać urlop w czasie, kiedy turyści wracają do domów, a kulturalne stolice pustoszeją i stają się dla nich przyjaźniejsze. Bardzo możliwe, że latem twój ukochany introwertyk będzie wolał spędzić czas z dala od hałasu, ludzi i elektroniki – np. w drewnianym domku pośrodku niczego, w otoczeniu zwierząt lub z małym gronem bliskich przyjaciół przy grach planszowych.

W małych dawkach

Chcesz poznać rodziców ze swoim wybrankiem serca? Dobrze, ale powoli i z rozwagą. Najlepiej pojedynczo i w bezpiecznej przestrzeni. Introwertycy potrzebują wiedzieć, że w każdej chwili mogą opuścić spotkanie. Będą czuli się swobodniej i chętniej o sobie opowiedzą, jeśli poznają tylko jedną lub dwie osoby na raz. Zamiast wielkich spotkań rodzinnych, wyłącznie spokojna herbata z rodzicami. Aby ośmielić swojego introwertycznego partnera, możecie też ustalić wspólne hasło. Gdy padnie podczas rozmowy z rodzicami, będzie to sygnał, że czas wstać, pożegnać się i zregenerować psychiczne zasoby.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: cytaty.pl

 

 

Dodaj komentarz