fbpx

Nastolatka opracowuje specjalną ochronną zbroję, która może posłużyć za osłonę podczas zabiegu radioterapii

W 2016 roku Macinley Butson zajęła pierwsze miejsce w Międzynarodowych Targach Nauki i Techniki organizowanych przez INTEL (ang. INTEL International Science and Engineering Fair) – zaszczyt, którego Australia nie doświadczyła od prawie 68 lat. Butson wynalazła pancerz mający na celu chronić pacjentów od nadmiaru radiacji podczas leczenia raka piersi. Jej ciężka praca opłaciła się, a jej wynalazek ma ogromny potencjał – eksperymentalne modele okazały się redukować napromieniowanie nawet o 75%! Co więcej, nawet jeszcze nie dotarliśmy do najbardziej imponującej rzeczy z tego wszystkiego. Otóż Macinley Butson dokonała tego w wieku 16 lat.

 

Efekty uboczne radioterapii

Według Medical News Today: “Rak piersi jest najpowszechniejszym rodzajem nowotworu inwazyjnego u kobiet i drugą najczęstszą przyczyną śmierci u kobiet z powodu raka, zaraz po raku płuc.”

Całe szczęście wieloletni postęp w medycynie znacznie poprawił szanse przeżycia. Prawdopodobieństwo śmierci na raka piersi wynosi około 1 na 38. Przy tym jednak jedna na osiem kobiet może na niego zachorować.

Główne metody leczenia to chemioterapia, operacja, terapia hormonalna, oraz radioterapia, stosowane w zależności od rodzaju i stadium rozwoju nowotworu, zdrowia pacjentki, oraz wrażliwości na hormony.

Radioterapia jest powszechnie stosowana po operacji, co ma na celu pozbycie się pozostałych komórek rakowych, albo przed, aby zredukować rozmiar nowotworu. Stosuje się ją także w połączeniu z chemioterapią, albo solo.

Jednak radioterapia ma wiele efektów ubocznych, jak zmęczenie, wypadanie włosów, zmiany skórne, i zaburzenia trawienia. Długotrwałe skutki uboczne obejmują także:

  • problemy z sercem i płucami (jeśli naświetlana była klatka piersiowa)
  • problemy z tarczycą (jeśli naświetlana była szyja)
  • zmiany hormonalne (jeśli naświetlany był obszar miednicy)
  • obrzęk limfatyczny, bolesna dolegliwość, w której płyn chłonny gromadzi się w organizmie
  • cień szansy na to, że napromieniowanie spowoduje, że rozwinie się inny rodzaj raka

Należy także pamiętać, że nie każdy odczuje te długotrwałe działania niepożądane. Ryzyko zmienia się w zależności od dawki promieniowania, leczonej części ciała, i innych czynników, o których pacjent dowie się od samego lekarza, który omówi możliwości leczenia.

Iskra, która przyczyniła się do wynalazku

Brat i ojciec Butson pracują w dziedzinie fizyki medycznej, a ona sama od dawna interesowała się nauką. Zaczęła szukać informacji na temat skutków ubocznych radioterapii po tym, jak jej tata opowiedział podczas kolacji o swoich doświadczeniach w pracy z nieskutecznymi metodami leczenia nowotworów. Osoba z rodziny Butson zmarła na raka piersi, co tylko spotęgowało jej wysiłki.

Próbowała czytać dzienniki naukowe, ale specyficzny język był dla niej za trudny do zrozumienia, więc postanowiła zwrócić się do portalu YouTube, żeby nauczyć się, jak je czytać.

“Przez ten czas zdecydowanie korzystałam dużo z YouTube’a, jako że docelowi odbiorcy czasopism naukowych to eksperci z branży, a dla mnie, uczennicy liceum, to był niemalże obcy język” – mówi.

Przeprowadziła także dokładną analizę, również na YouTube, szukając informacji na temat skutków ubocznych leczenia raka piersi.

“Możliwość obejrzenia tych filmików pozwoliła mi lepiej zrozumieć to, przez co przechodzą pacjentki, i jakie to jest uczucie. Dlatego kiedy starałam się wymyślić rozwiązanie, starałam się mieć to na uwadze” – mówi. – “Nie chodziło o to, co przyniesie najlepsze efekty z punktu widzenia nauki, a psychologii, ‘jak może to pomóc pacjentowi?’”

W trakcie swoich badań, Butson odkryła przełomową informację: miedź jest 20% lepsza w ochronie ciała przed promieniowaniem niż ołów, który jest używany obecnie.

Jej pomysł narodził się w trakcie lekcji historii w liceum, na której cała klasa oglądała nagranie na temat wojen w średniowieczu. Uwagę Butson przykuła pokryta łuskami zbroja, i wtedy ją oświeciło: ochronna zbroja zrobiona z miedzi.

“Oczywiście nie żyłam w średniowieczu, więc nie miałam pojęcia, jak to się robi” – mówi. – “To jest jak z robieniem na drutach – same zdjęcia i opisy książkowe zupełnie nie mają sensu, ale kiedy widzisz, jak ktoś inny to robi, i możesz ich obserwować i oglądać [nagranie] w różnych prędkościach, szybciej zrozumiesz.”

Dlatego więc powróciła do YouTube’a, żeby nauczyć się, jak zmonotować łuski. Sama przyznała, że łatwo się rozproszyć na tej stronie, co zrozumie pewnie wielu z nas.

“Choć na YouTubie możemy znaleźć wiele przydatnych, mądrych filmików i informacji, które przydały mi się przy pracy, ten portal ma też inną stronę, i zdarzało mi się czasem zbłądzić i oglądać śmieszne filmiki z koziołkami” – mówi. – “To forma prokrastynacji i jestem tego świadoma.”

W końcu jednak udało jej się dokończyć budowę Zbroi SMART: Łuskowego Pancerza Chroniącego podczas Radioterapii, wykonany z poszycia miedziowego o dużej gęstości. Jest giętki i osłania klatkę piersiową przed nadmiernym promieniowaniem.

Kiedy Zbroja SMART została poddana testom laboratoryjnym, okazała się ograniczać ekspozycję na promieniowanie powierzchniowe o 75%. Została poddana szerokim testom i zatwierdzona przez Therapeutic Goods Administration.

Oprócz wygrania Międzynarodowych Targów Nauki i Techniki, Butson wygłosiła także przemowę na TEDTalk. Zdobyła ogromną ilość nagród – od pierwszego miejsca w konkursie Scientific Investigations National BHP Foundation Science and Engineering Fair w 2019 roku, do nagrody Sportsgirl “Be That Girl” Campaign Model Influencer – dotychczas łącznie 30 różnych nagród i wyróżnień.

Butson ma już przygotowane wiele sztuk swojego wynalazku, wszystko jest zapakowane i gotowe do użycia. – “Większość kroków już mamy za sobą” – mówi. – “Teraz poszukujemy szpitala, który przeprowadzi badanie pilotażowe i użyje ich w leczeniu.”

Nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, co dalej stanie się z młodą naukowiec i jej Zbroją SMART.

 

Źródło: theheartysoul.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz