fbpx

Ponad 140 naukowców podpisało list otwarty przeciw hodowli klatkowej

140 naukowców wystosowało list otwarty do Unii Europejskiej, wyrażając tym swój sprzeciw dla hodowli klatkowej zwierząt.

Wśród sygnatariuszy listu znajdują się światowe autorytety naukowe, m.in. z Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady. Wśród nich są dr Jane Goodall z Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania), prof. Marc Bekoff z Uniwersytetu Kolorado w Boulder (USA), prof. Raj Patel z Uniwersytetu w Teksasie (USA), czy prof. Dave Goulson z Uniwersytetu w Sussex (Wielka Brytania). Na liście znaleźli się również polscy profesorowie, m.in. Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Zbigniew Karaczun z SGGW, Hanna Mamzer z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wojciech Pisula z Polskiej Akademii Nauk.

„Naukowy argument przeciwko klatkom jest jasny – europejskie zwierzęta hodowlane prowadzą nędzne życie na ograniczonej przestrzeni. Wielu z nich odmawia się ważnych i podstawowych naturalnych zachowań i tego, co sprawia, że warto żyć. Istnieją lepsze sposoby hodowli i jako eksperci w dziedzinie dobrostanu zwierząt wzywamy Komisję Europejską do zaktualizowania prawodawstwa, aby odzwierciedlić to, co wszyscy wiemy, że jest prawdą – żadne zwierzę hodowlane nie powinno cierpieć w klatce” – podkreślają naukowcy w swoim apelu.

Badacze postulują przede wszystkim, aby całkowicie wygasić chów klatkowy zwierząt w krajach Unii Europejskiej i przejść na systemy alternatywne, które już istnieją i są opłacalne – na przykład zastępować indywidualne kojce dla cieląt, które źle wpływają na ich rozwój, miejscami przeznaczonymi dla małych, stabilnych grup tych zwierząt.

W liście otwartym zawarte zostały szczegółowe postulaty dotyczące zakazu hodowli klatkowej. Sygnatariusze domagają się między innymi wycofania klatek porodowych, tzw. klatek wzbogaconych, kojców indywidualnych oraz dla cieląt, a także klatek dla przepiórek, gęsi, królików hodowlanych czy kaczek.

„W Unii Europejskiej ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych jest zamkniętych w klatkach. Badania naukowe pokazują, że klatki mają z natury poważne wady z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, a ich stosowanie jest niezgodne z traktatem uznającym zwierzęta za istoty czujące” – uzasadniają swoje stanowisko sygnatariusze listu.

Poparli oni apel ponad miliona osób, które niedawno podpisały Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, wzywającą UE do wycofania wszystkich klatek w hodowli zwierząt.

Organizacja pozarządowa Compassion Polska w informacji prasowej przesłanej PAP przypomniała, że Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów unijnych, gdzie zamyka się najwięcej kur w klatkach. Tylko w Polsce w klatkach trzymanych jest ponad 40 milionów zwierząt hodowlanych. Według sondażu YouGov za całkowitym zakazem hodowli klatkowej zwierząt opowiada się aż 63 proc. dorosłych Polaków i Polek.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz