fbpx

Hotel dla owadów. Ciekawy projekt w Brześciu Kujawskim

Na stronie Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim pojawiły się niedawno zdjęcia pewnej konstrukcji tworzącej napis: “Cześć, tu Brześć”. To część projektu „EKOdrużyna – czerpiemy siłę z natury”, ale również … hotel dla owadów!

Stowarzyszenia Chatafutrzaka – Profutrzaki zainicjowało ciekawy projekt ekologiczny pt. „EKOdrużyna – czerpiemy siłę z natury”.  Jego głównym celem jest poszerzanie świadomości ekologicznej oraz budowanie więzi społecznych i międzypokoleniowych.
W ramach projektu zostały przygotowane prelekcje i warsztaty ekologiczne (również w terenie) oraz zajęcia wyjazdowe dla mieszkańców Gminy Brześć Kujawski w wieku 15+. Zaplanowane działania będą miały za zadanie przybliżyć uczestnikom nie tylko samo pojęcie ekologii, ale przede wszystkim wszelkie tematy związane z ochroną środowiska i troską o naturę. Zajęcia będą miały charakter głównie praktyczny.

A ponieważ wiosna już tuż, tuż, powstał także napis „Cześć, tu Brześć”, który tworzy konstrukcje hotelu dla owadów.

Jego rola polega na zapewnieniu schronienia różnym gatunkom, umożliwiając im tym samym budowanie gniazd. Owady znajdą w nim miejsce do złożenia jaj, schronienia się przed zwierzętami, niekorzystną pogodą (deszczem, mrozem) czy po prostu miejsce nocnego odpoczynku. Biedronki chętnie chowają się pomiędzy szyszkami i suchymi liśćmi, natomiast osy i pszczoły wolą nawiercone gałęzie. Pomoże to we wzroście populacji m.in. pszczół oraz przyczyni się do zachowania bioróżnorodności środowiska naturalnego.

Hotel pełni też funkcję edukacyjną w zakresie odpowiedzialności za otaczające środowisko, w szczególności za zwierzęta, bez których ludzka egzystencja byłaby poważnie zagrożona. Do takich zwierząt bez wątpienia zaliczają się owady.  Do budowy hotelu zostały użyte tylko naturalne materiały.

Samo hasło „Cześć. Tu Brześć” jest elementem kampanii promocyjnej Brześcia Kujawskiego i zostało wymyślone przez pracowników BCKiH Wahadło. To właśnie takim pozdrowieniem witani są goście, turyści i przejezdni, wjeżdżających do miasteczka.

*Cały projekt współfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 i Gminy Brześć Kujawski.

owadów

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz