fbpx

Czy odnajdą „Język kruka”? Według badaczy to średniowieczna Atlantyda

To miasto, bywa nazywane średniowieczną Atlantydą. I choć zniknęło pod wodami Morza Północnego w XIV w., pewien badacz wciąż wierzy, że nowoczesna technologia pozwoli mu odnaleźć Ravenser Odd.

Szlak handlowy

Ravenser Odd znane również jako Ravensrodd było ruchliwym miastem portowym położonym u ujścia rzeki Humber w angielskim Yorkshire. Miejscowość założono ok. 1235 r., a niezwykle korzystna lokalizacja portowa sprawiła, że miejscowość wkrótce otrzymała prawa miejskie – w 1299 r. W tamtym okresie w Ravenser Odd znajdowało się ok. stu domostw, port, falochron i rynek zlokalizowany przy nabrzeżu.

Język kruka
Nazwa miasta wywodzi się z języka staronordyckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „język kruka” – tak wówczas nazywano cypel u wybrzeży Spurn Point. W okresie średniowiecza miejscowość pełniła strategiczną rolę handlową – pobierało opłaty od ponad stu statków rocznie – będąc tym samym miejscem o znaczeniu ekonomicznym jak i kulturowym.

Zaginiona Atlantyda?
Szczęśliwa passa Ravenser Odd nie trwała jednak długo. Postępująca erozja i powódź Marcela doprowadziły do jej upadku. W 1362 r. miasto zostało zalane i zniknęło pod wodami Morza Północnego. Według historyków, to może być właśnie „zaginiona Atlantyda”. Jeden z badaczy – Daniel Parsons z Uniwersytetu w Hull – twierdzi, że ruiny miasta zostaną wkrótce odkryte, a pomoże mu w tym wysokorozdzielczościowy sonar. Niestety, po wstępnym przeszukiwaniu rejonów u wybrzeży Spurn Point niczego nie odnaleziono. Obszar badany przez Parsonsa liczył zaledwie 10 hektarów; przed nim kolejne obszary. Jak myślicie? Czy uda się badaczom odnaleźć mityczny „język kruka”?

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: chip.pl

 

2 thoughts on “Czy odnajdą „Język kruka”? Według badaczy to średniowieczna Atlantyda

Dodaj komentarz