fbpx

Czy Shrek naprawdę istnieje? Możecie być zaskoczeni

Shrek to postać tytułowa z cyklu pełnometrażowych filmów animowanych amerykańskiej produkcji Dream Works oraz z książki stanowiącej pierwowzór dla filmów. Nazwa Shrek pochodzi od niem. Schreck oznaczającego strach, lęk.

Shrek jest straszącym ludzi dużym, zielonym ogrem, ma szeroki nos, brązowe oczy i długie, cylindryczne uszy. Ma nadwagę, ale wykazuje się sporą sprawnością fizyczną, która pozwala mu uciekać przed Smoczycą, nosząc równocześnie na ramieniu Fionę.

Mieszka z dala od ludzi, na bagnie, przyozdobionym znakami mającymi odstraszać potencjalnych gości od dalszego zapuszczania się w głąb posesji Shreka. Shrek jest nieufny ludziom, jak wspomina w późniejszej części filmu, „[…] to nie ja się tutaj czepiam, […] to świat z jakichś względów musi się czepiać mnie. Ludzie widzą mnie i wrzeszczą […], oceniają mnie, choć nic o mnie nie wiedzą. Dlatego jestem sam”.

Taki sposób podejścia do ogrów jest powszechny wśród ludzi. Ogry są powszechnie uznawane za gorszą od ludzi rasę barbarzyńców i nieczułych bestii, sam Lord Farquaad (i krótko również Fiona) mówiąc o Shreku używają formy „to”, jak i utwierdzają się w micie jakoby ogry nic nie czuły. Lata bycia traktowanym i postrzeganym jako wielki zły ogr wykształciły w nim taki system reakcji obronnych, w którym przyjmuje narzuconą mu rolę wielkiego złego ogra i odstrasza innych od siebie, aby uniknąć możliwych rozczarowań.

Czy Shrek jest postacią fikcyjną? Niewiele osób wie, że to nie ludzie z Dream Works go wymyślili. Była ona oparta na prawdziwej osobie o nazwisku Maurice Tillet.

Tillet był francuskim zapaśnikiem, lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako The French Angel. Mówił wieloma językami, pisał wiersze i pragnął zostać aktorem. Poślubił niezwykle piękną kobietę o imieniu Olga.

Kiedy skończył 20 lat, u Maurice’a zaczęła rozwijać się akromegalia, choroba przysadki mózgowej, która spowodowała, że jego kości zaczęły rosnąć bardzo szybko i w sposób niekontrolowany.
Zapaśnik zainspirował młodego reżysera filmowego do stworzenia jednej z najsłynniejszych postaci wszech czasów, upamiętniając go w ten sposób.
Zmarł w 1954 roku w wieku zaledwie 51 lat.

Shrek

 

Shrek

 

 

 

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno

Źródło: Facebook, Wikipedia

One thought on “Czy Shrek naprawdę istnieje? Możecie być zaskoczeni

Dodaj komentarz