fbpx

Kosmetyczki i fryzjerki z Olsztyna pomagają w walce z koronawirusem

„Chcemy zadbać o tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą zaciekle z chorobą. Potrzebują naszej pomocy” – informuje kosmetyczka, Martyna Chudzik.

Kosmetyczki oraz fryzjerki z Olsztyna założyły grupę, o nazwie: Rezerwa śr. dezynfekcji/ rękawiczek/ Maseczek dla Szpitali w Calej Polsce. Ta organizacja swój początek miała na Facebooku, jak wyjaśnia jedna z współorganizatorek: „Grupę założyła Lucyna, ja od razu dołączyłam. Zaraz po mnie Kasia. Zaczęłyśmy pomagać we trzy. Wkrótce dołączyły do nas kolejne osoby”.

Początkowo grupa założona została po to, aby wspierać olsztyński szpital, jednak szybko przerodziła się w organizację o krajowym zasięgu. Zbiórka trwa jedynie 3 dni, a do zrzeszenia należy już 1762 osób. Stale przyłączają się nowi wolontariusze, wśród nich znajdują się: lekarze, pielęgniarki, kosmetyczki, fryzjerzy oraz osoby, które dobrowolnie zgłaszają się do pomocy. Firmy oferują bezpłatne szycie i dystrybucję maseczek profilaktycznych.

Pomimo zamknięcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich, ze względu na możliwość zarażenia koronawirusem, pracownicy nie pozostają bierni. Wiele osób, wykonujących takie zawody posiadają maseczki, rękawiczki czy środki dezynfekujące, dlatego chętnie dzielą się ze szpitalami swoimi zasobami. „Największe zapotrzebowanie jest na maseczki jednorazowe oraz fartuchy ochronne” – wyznała współorganizatorka.

Martyna Chudzik opowiada o działaniach grupy: „Dzwonimy osobiście po gabinetach i firmach oraz do szpitali. Na grupie ogłosiliśmy, żeby ludzie między sobą przekazywali środki, a następnie jedna albo dwie osoby umówiły się z wybraną placówką medyczną w celu dostarczenia rzeczy”.

Szpitale umieszczają również informacje w Internecie, z których jednoznacznie wynika, że najbardziej brakuje środków prewencyjnych (maseczek, fartuchów, czy preparatów dezynfekujących). W odpowiedzi na apel szpitali, firmy zgłaszają się i deklarują bezpłatne uszycie maseczek: „Firma Jankes Moda posiadająca dwie szwalnie odszyje nieodpłatnie dla szpitali oraz służb sanitarnych maseczki ochronne” – czytamy w ogłoszeniu.

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło: olsztyn.com.pl

Foto ilustracyjne

 

 

Dodaj komentarz