Dyrektor liceum w Bielsku-Białej zwyciężył w biegu Arctic Ultra. „Moją misją jest inspirowanie uczniów”
Łukasz Adamczyk, 43-letni założyciel i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Alberta Einsteina, zaskakuje swoją niezwykłą wytrzymałością oraz determinacją. Z wykształcenia muzyk jazzowy po Akademii Muzycznej w Gdańsku, którego specjalnością jest gra na saksofonie, od czasu pandemii odnajduje się także w roli sportowca, osiągając imponujące wyniki w ekstremalnych ultramaratonach. Ostatnio odniósł spektakularny sukces, zwyciężając na niemal 200-kilometrowym odcinku arktycznego ultramaratonu 6633 Arctic Ultra.
Ultramaraton 6633 Arctic Ultra rozgrywany jest od 2007 roku za kołem podbiegunowym w kanadyjskiej Arktyce. Cała trasa biegu liczy aż 611 kilometrów, podzielonych na sześć bardzo wymagających etapów. Tegoroczny bieg rozpoczął się w Eagle Plains, a zakończył w Tuktoyaktuk, nad brzegiem Oceanu Arktycznego. Zawodnicy mierzyli się z ekstremalnymi warunkami – temperaturami dochodzącymi do -47 stopni Celsjusza, silnymi wiatrami i ryzykiem odmrożeń. Uczestnicy musieli ciągnąć za sobą sanie wypełnione sprzętem niezbędnym do przetrwania, samodzielnie decydując o godzinach odpoczynku i posiłkach.
W tym roku do rywalizacji stanęło kilkunastu śmiałków, w tym dwóch Polaków. Łukasz Adamczyk dotarł do mety jako pierwszy, natomiast Marek Wódecki, drugi reprezentant naszego kraju, zmuszony był wycofać się z powodu problemów zdrowotnych.
Podczas biegu Adamczyka wspierał Sebastian Sojka, jego wieloletni przyjaciel, współzałożyciel i wicedyrektor LO im. Einsteina w Bielsku-Białej, który również jest zawodowym muzykiem.
Dla Łukasza Adamczyka start w 6633 Arctic Ultra nie był pierwszym tego typu wyzwaniem. Ma już na swoim koncie ukończenie niezwykle trudnych zawodów: Marathon des Sables (252 km przez marokańską Saharę), Jungle Ultra (230 km przez amazońską dżunglę) oraz wyjątkowo wymagającego Ultra Marathonu (70 km u podnóża Mount Everest).
Jednak dla Adamczyka sportowe sukcesy mają szczególny wymiar – poprzez pokonywanie ekstremalnych trudności chce inspirować swoich uczniów z LO Einsteina. Podopieczni szkoły to młodzież w spektrum autyzmu, ucząca się w małych, 5-osobowych klasach z licznymi zajęciami terapeutycznymi oraz pomocą psów terapeutycznych. Adamczyk swoją determinacją pokazuje uczniom, że warto przełamywać bariery, podejmować wyzwania i „brać życie za rogi”. LO Einsteina specjalizuje się w odkrywaniu i wspieraniu talentów swoich uczniów, a dyrektor szkoły własnym przykładem pokazuje, jak wiele można osiągnąć, pokonując własne ograniczenia.