fbpx

Hygge – najprostszy sposób na szczęśliwe życie

To dziwnie wyglądające i jeszcze dziwniej brzmiące (wymawia się je „huu-ge”) słowo kryje w sobie złote zasady, dzięki którym życie może stać się prostsze, bardziej satysfakcjonujące i po prostu lepsze.

Hygge przywędrowało do nas z Danii – kraju, który zajmuje czołowe miejsca w rankingach najszczęśliwszych narodów na świecie. Duńczycy są życzliwymi optymistami, pełnymi wewnętrznego spokoju i równowagi. Potrafią iść ulicą z uśmiechem na ustach, praktycznie nie podnoszą głosu w codziennych sytuacjach, nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi i serdecznie traktują obce osoby, które poproszą ich o pomoc. Co więcej, kiedy patrzy się na Duńczyków, ma się wrażenie, że w ich zachowaniu w ogóle nie ma sztuczności. Oni sprawiają wrażenie autentycznie życzliwych, serdecznych, wyluzowanych i po prostu szczęśliwych.

Badacze z innych krajów zainteresowali się kiedyś fenomenem Duńczyków. Postanowili sprawdzić, co takiego robią osoby z tego niewielkiego państwa, że są aż tak szczęśliwi. Okazało się, że stoi za tym jedno słowo: hygge. W dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza ono przytulność, jednak jego pojemność jest znacznie większa. Duńczyk powie „hygge” o pysznej herbacie, ciepłym kocu, wieczorze przy świeczkach (zwłaszcza zimą), spotkaniu z przyjaciółmi czy świątecznym obiedzie z rodziną. Hygge to tworzenie przytulnej atmosfery i cieszenie się każdą chwilą. Dosłownie – to tylko te dwie czynności, które całkiem łatwo da się wprowadzić w życie. A zmiany mogące dzięki temu nastąpić są naprawdę znaczące.

magic-1285540_960_720

Zasady szczęśliwego życia w duńskim stylu:

1. Wyjdź z domu – przebywanie na zewnątrz pomaga Duńczykom osiągnąć wewnętrzną równowagę. Może to być spacer, jogging, kulig ze znajomymi, zabawa z dzieckiem w parku albo samotne kontemplowanie natury w lesie.

2. Stwórz przytulną przestrzeń – zadbaj o ciepłe oświetlenie, pozbądź się rzeczy, które źle ci się kojarzą lub mają toporny wygląd. Zainwestuj w wesołe kolory i wzory, miękkie poduszki lub pufy. Możesz stworzyć sobie „kącik hygge” – miejsce, gdzie będziesz delektować się herbatą i dobrą książką. Wykorzystaj też aromaterapię. Przytulny nastrój zapewnią takie zapachy jak cynamon, lawenda, cytrusy.

3. Gotuj i piecz – dom, w którym pachnie domowym obiadem, chlebem albo ciastem od razu staje się bardziej przytulny. Wspólne przygotowywanie lub jedzenie posiłków to z kolei dobry sposób na zacieśnienie więzi z domownikami. I pretekst do zaproszenia przyjaciół – no bo kto zje te wszystkie ciastka?

4. Delektuj się jedzeniem – hygge łączy się z ideą slow food. Duńczycy lubią dobre jedzenie i naprawdę cieszą się posiłkiem. Pozwalaj sobie na kulinarne przyjemności i skup się na nich. Jedz z ładnych talerzy, udekoruj potrawę, przeżuwaj powoli każdy kęs. Wyłącz telewizor, nie czytaj gazety ani nie sprawdzaj, co dzieje się w internecie. Pora posiłku dotyczy jedzenia. Jedyna inna aktywność dopuszczana w tym czasie to rozmowa z bliskimi, którzy siedzą obok ciebie przy stole.

5. Poszukuj piękna – każdego dnia z ciekawością obserwuj świat. Spójrz w niebo i zobacz, jaki ma kolor, poszukaj na ziemi ładnego suchego liścia jesienią, soczystej zieleni trawy przebijającej się przez śnieg na przełomie marca i kwietnia albo pięknej stokrotki u progu lata. Na twojej drodze na pewno pojawi się jakiś ptak, piękny budynek, dziewczyna w ślicznej sukience czy dziecko o ogromnych niebieskich oczach. Ciesz się każdą taką rzeczą – zobacz, jaki piękny jest świat.

Dodaj komentarz