fbpx

Niezwykła operacja! Pacjentka grała na skrzypcach Gershwina i Mahlera w czasie usuwania guza mózgu

Do nietypowej sytuacji doszło w szpitalu King’s College w Londynie. U 53-letniej skrzypaczki Dagmary Turner zdiagnozowano nowotwór mózgu. Lekarzy zdecydowali się na skomplikowaną operację usunięcia guza.

Kobieta obawiała się jednak bardzo, że podczas zabiegu może utracić swoje cenne umiejętności, dlatego Prof. Keyoumars Ashkan, który miał przewodzić zespołowi chirurgów zdecydował się na niecodzienny manewr.  Otóż w trakcie wielogodzinnej operacji kobieta została wybudzona, a lekarze wręczyli jej skrzypce i zachęcili do gry. Dzięki temu mieli możliwość zidentyfikowania obszarów w mózgu odpowiedzialnych za tę umiejętność, tak żeby nie zostały uszkodzone podczas zabiegu.

Operacja zakończyła się sukcesem. Lekarze zdołali usunąć 90 proc. powierzchni guza, zachowując jednocześnie sprawność i koordynację lewej ręki, co było kluczowe dla dalszej kariery skrzypaczki.

Na nagraniach z operacji widać, jak w czasie zabiegu Turner gra na skrzypcach utwory Gustava Mahlera, George’a Gershwina czy Julia Iglesiasa. Zobaczcie!

 

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz